Tymczasem, żeby wszystkie rasy usystematyzować, podzielono je na 10 grup, m. in. psy pasterskie i stróżujące, molosy, czyli buldogi angielskie i mastify, psy gończe i posokowce. Są też psy ozdobne i psy do towarzystwa… Szczególnie w Wielkiej Brytanii zdarza się przenosić rasy z grup do grup.
- Anglicy jednak specjalizują się w terierach – opowiada Joanna Adamowska, sędzia międzynarodowy pierwszej grupy ze Związku Kynologicznego. – Są teriery większe i mniejsze, mają różne przeznaczenie, a ich nazwy biorą się z reguły od miejsca, z których pochodzą psy, np. teriery szkockie.
Zdaniem naszej ekspertki bardzo popularne w Wielkiej Brytanii są psy pasterskie i colie, ale największym powodzeniem cieszą się golden retrivery i labradory. – Zwykle takich psów jest najwięcej na wystawach – opowiada Adamowska. – Nie tylko dlatego, że są piękne i budzą zachwyt, ale także dlatego, że są to psy pracujące, pomagają osobom niepełnosprawnym.
Polacy też kochają psy, z sondy przeprowadzonej na naszej stronie wynika, że oprócz golden retriverów uwielbiamy m. in. jamniki i labradory.
Więcej o przygotowaniach do psich wystaw, o tym, które psie rasy zagrożone są wyginięciem, a także trochę teoriii z kynologii - dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji Bed & Breakfast.
(kd)