Brązowoocy godni zaufania

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 12:46
Ludzi o brązowych oczach postrzegamy jako bardziej godnych zaufania niż niebieskookich. Do oceny wiarygodności dochodzi jeszcze kształt twarzy.
Audio

Takie badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Karola w Pradze. Dr Aleksandra Cisłak z SWPS dodaje, że nie tylko kolor oczu jest ważny przy ocenie czyjeś wiarygodności.

- Twarze, których policzki są bardziej pulchne, okrągłe oceniane są jako należące do osób bardziej godnych zaufania - twierdzi ekspertka. - To cechy sugerujące pewną emocjonalność tej osoby.

Oprócz koloru oczu ważne są również cechy związane z układem brwi i ust.

- Usta układające się jak do uśmiechu, w przeciwieństwie do ust układających się w podkówkę, wzbudzają zaufanie - tłumaczy Cisłak. - Jeśli wewnętrzne kąciki brwi idą do góry, to osoba jest oceniana jako bardziej godna zaufania - dodaje.

Naukowcy przeprowadzili pewien eksperyment na wyborcach. Badanie, czyj wygląd budzi większe zaufanie okazało się bardziej trafne niż sondaże przedwyborcze - posłuchaj załączonego materiału z audycji "W cztery oczy" i dowiedz się więcej na ten temat.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Praga
Czytaj także

Wiemy, dlaczego niektórzy źle się czują oglądając filmy w 3D

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 12:00
Zawroty głowy, nudności, ból oczu – tak niektórzy reagują na trójwymiarowy obraz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania zmieniają nasz pogląd na początki wzroku

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 15:15
Opsyny, proteiny czułe na światło, mogły wyewoluować wcześniej niż sądzono i mniej się zmieniać na przestrzeni dziejów. Tak wynika z badań naukowców z National University of Ireland i University of Bristol, opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Używanie w nocy iPada może wywołać depresję

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 06:43
Według amerykańskich naukowców nocna ekspozycja na światło zaburza rytmy okołodobowe i wpływa niekorzystnie na poziom hormonu stresu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełom w nauce? Niewidome myszy odzyskały wzrok

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 00:02
Naukowcy częściowo przywrócili wzrok całkowicie niewidomym myszom. Przełomową metodą okazało się wszczepianie specjalnie wyhodowanych, światłoczułych komórek.
rozwiń zwiń