Czy kret naprawdę jest ślepy?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 17:31
Mówi się "być ślepy jak kret". Okazuje się tymczasem, że to nie do końca jest prawda.
Audio
  • Czy kret naprawdę jest ślepy? (Czwórka/W cztery oczy)
Kret
KretFoto: en.wikipedia.org/aut. Michael David Hill

- Kret ma oczy, ale ich średnica to zaledwie jeden milimetr - opowiada Anna Węgrzynowicz z działu dydaktycznego Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Są przykryte sierścią i nie mają aż tak skomplikowanej budowy, jak oczy pozostałych ssaków.

Jak przyznaje ekspertka, widzenie nie jest kretom praktycznie do niczego potrzebne. Zwierzęta te większość życia spędzają bowiem pod ziemią, w całkowitej ciemności.

Dlatego też, jak przyznaje Węgrzynowicz, krety widzą, ale nie jest to ich mocna strona. Biegle za to posługują się innymi zmysłami. - Mają świetny słuch, bardzo wyczulony węch - wymienia Węgrzynowicz. - Na tym się opierają.

Dlatego krety wizyty na powierzchni ziemi przypłacają często życiem. Stają się bowiem ofiarami drapieżników, albo wpadają pod samochody.

Czytaj także: Kret nie ma planu. Nigdy nie wie, dokąd zmierza <<<

Nie tylko krety w drodze ewolucji straciły możliwość opierania się na zmyśle wzroku. - Na przykład ślepce jaskiniowe to ryby, które mają pozarastane oczy, nie korzystają z nich zupełnie - mówi Węgrzynowicz. - Kiepski wzrok mają także nietoperze, żyjące przecież w ciemności.

(kd / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zwierzęta
Czytaj także

Delfinoterapia to lek na całe zło

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 12:00
- Obcowanie z delfinami wspaniale działa przede wszystkim na ludzi z problemami neurologicznymi - opowiada w Czwórce Oksana Dąbrowska, pochodząca z Rosji psychoterapeutka, która jest prekursorką delfinoterapii w Polsce. - Poza tym ich pozytywna energia daje ludziom radość życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:15
- Wydaje mi się, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwił, szokował widok ubranego psa, czy też czworonoga towarzyszącego swoim właścicielom w restauracji - mówi Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery łapy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Animal studies nie uderzają w człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 16:55
Wiele zamieszania wywołała ostatnio zapowiedź konferencji "Zwierzęta i ich ludzie. Zmierzch antropocentrycznego paradygmatu?" i związane z nia bezpośrednio animal studies. - W żadnym wypadku nie są to studia wymierzone jakkolwiek w człowieka, jego prawa - zaznacza zdecydowanie współorganizatorka konferencji Dorota Łagodzka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alpaki pomagają niepełnosprawnym dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:00
Zorba, Petra, Carla i Czarna Inez to niektóre mieszkanki podrzeszowskiej alpakarni. Dzięki nim w tym ośrodku prowadzone są zajęcia zooterapeutyczne dla osób niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń