Specjalna guma do żucia pomoże ci schudnąć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2011 13:48
Czy guma do żucia może pomagać w leczeniu otyłości? Owszem. Jej smak nie będzie różnił sie od dzisiejszych miętowych czy owocowych drażetek i listków, ale skład już tak.
Audio

Tajemniczym składnikiem ma być polipeptyd YY, jeden z czynników wywołujących uczucie sytości. – Jest hormonem, związanym z ośrodkiem głodu i sytości, który powoduje hamowanie odczuwania głodu – tłumaczy Aleksandra Kubacka z poradni "Mój dietetyk". – W dużych ilościach hormon ten produkowany jest po posiłku. Kiedy żołądek jest wypełniony, informacja o tym dostaje się do przysadki mózgowej, która zwrotnie informuje żołądek o sytości.

Jeśli podamy jednak ów hormon doustnie, duża jego część zostanie zniszczona w żołądku. Swoistą platformą ochronną ma być więc w specjalnych gumach do żucia witamina B12. Wątpliwości jest jednak więcej. – Istnieje ryzyko, że osoby, które przyjmują taką gumę, mogą uzależnić się od jej efektu – tłumaczy Kubacka. – To spowodować może przyjmowanie mniejszych ilości posiłków, z mniejszą ilością witamin i składników mineralnych.

Najważniejszym jednak negatywnym skutkiem stosowania takiej gumy jest to, że działa ona doraźnie, wyłącznie wówczas, gdy ją stosujemy. – To kolejny produkt do stosowania zamiast zasad zdrowego żywienia – pointuje Kubacka.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: witaminy
Czytaj także

Duże śniadanie nie pomaga schudnąć

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 08:39
Niezależnie od tego, czy zjemy duże czy małe śniadanie, liczba kalorii przyswajanych podczas pozostałych posiłków w ciągu dnia nie zmienia się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odstaw tabletki i zacznij ćwiczyć!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 16:51
Żaden suplement diety nie da tak trwałych efektów jak systematyczne ćwiczenia – podkreśla stylistka Dorota Zielińska. W czym jeszcze aktywność fizyczna przewyższa różne specyfiki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa razy więcej energii, aby nosić zbroję

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 13:00
Średniowieczni rycerze, którzy nosili ciężkie zbroje, zużywali ponad dwa razy więcej energii podczas bitwy niż ludzie bez zbroi.
rozwiń zwiń