Tradycyjne listy w słusznej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 07:00
W epoce poczty elektronicznej okazuje się, że są jeszcze ludzie, który listy piszą i wysyłają. Gdzie piszą, do kogo i w jakiej sprawie sprawdziła Kasia Węsierska.
Audio

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Poczty. Pamiętamy o ludziach, dzięki pracy których w naszej skrzynce pocztowej co rano czekają na nas świeże przesyłki, trochę tylko smutno, że dziś w przeważającej części są to rachunki.

Są jednak ludzie, którzy wciąż piszą papierowe listy, a dodatkowo zachęcają do tego innych. Natalia Węgrzyn z Amnesty International przekonuje, że wciąż warto pisać tradycyjne listy. Taka korespondencja wiele może zdziałać.

- W ramach Amnesty International piszemy listy przez cały rok, szczególnie w okresie zimowym, w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Dzień Praw Człowieka - wyjaśnia gość Czwórki. - Wspólnie piszemy listy w obronie praw osób, które znajdują się w zagrożeniu.

Amnesty International organizuje Maraton Pisania Listów - adresatami korespondencji wysłanej po takiej akcji są więzienia, władze, rodziny więźniów i sami więźniowie, o których uwolnienie walczy organizacja. - Listy też niosą pozytywny wydźwięk  - pomagają uwolnić osobę, która znajduje się w więzieniu, dodają otuchy tej osobie i jej rodzinie - wyjaśnia organizatorka.

Każdy może zorganizować taki maraton w swoim mieście. Amnesty International służy radami i pomocą w przygotowaniach. W zeszłym roku z Polski wysłano 161 tysięcy listów. W tym roku organizatorzy planują, że będzie ich jeszcze więcej, a zostaną wysłane do USA, Chin, Rumunii, krajów Ameryki Łacińskiej czy Afryki. Wszędzie tam, gdzie naruszane są prawa człowieka.

Skąd wziął się zwyczaj pisania listów, jak "wyglądały" listy przekazywane ustnie oraz jakie tajemnice znajdziemy w korespondencji Jana III Sobieskiego do Marysieńki w Czwórce opowiada profesor Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski. W audycji "W cztery oczy" zaglądamy również do Kancelarii Prezydenta RP - pytamy o listy, które ludzie piszą do Prezydenta - wcale nie jest ich mało - posłuchaj załączonej audycji.

Zapraszamy również do wysłuchania materiału Błażeja Prośniewskiego z "Poranka OnLine" o znaczkach pocztowych.

(pj)

Czytaj także

Całodobowa akcja pisania listów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2010 16:28
Ponad 2,5 tys. listów napisano w Krakowie podczas trwajacego w sobotę i niedzielę Maratonu Pisania Listów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się wzięły "wakacje"?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 14:00
Pomimo tego, że 1 października definitywnie kończą się wakacje, my na przekór wszystkiemu rozmawialiśmy właśnie o nich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wykolejenia frazeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 14:08
Lubimy wtrącać związki frazeologiczne do swojego języka... tylko że nie zawsze robimy to poprawnie. Na szczęście jest Agata Hącia, która pomoże nam rozwiać wątpliwości.
rozwiń zwiń