- Doszło do dwóch tur rozmów. Rozmowy, które pod koniec tygodnia zostaną sfinalizowane, pokażą ścieżki postępowania w odniesieniu do publicznego radia i publicznej telewizji - podkreślił minister.
Zdrojewski, który był gościem radiowej Jedynki podkreślił, że "Polska jest za dużym krajem, by sobie pozwolić na nieistnienie publicznego radia i publicznej telewizji”. Zdaniem ministra kultury państwo powinno podjąć wysiłek w celu ratowania mediów publicznych. Według gościa "Sygnałów dnia" istnieje kilka rozwiązań, które mogłyby poprawić sytuację finansową Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Jednym z nich jest powrót do funduszu misji publicznej, z którego byłyby finansowane programy o charakterze misyjnym. - Powrót do funduszu jest najprostszy, najłatwiejszy - zaznaczył Zdrojewski.
Więcej w serwisie specjalnym: ABONAMENT>>>
Pieniądze na fundusz miałyby pochodzić ze wsparcia publicznego oraz na przykład z odpisu z reklam tak, aby nie naruszać prawa Unii Europejskiej (fundusz nie może być w całości finansowany z budżetu państwa).
Najistotniejsze jest to, żeby wyjść z tej sytuacji, w której publiczne media się znajdują. Ten scenariusz pogłębiania się problemów finansowych jest krótko mówiąc niepokojący - stwierdził minister kultury Bogdan Zdrojewski.
Kilka dni temu prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia również zaapelowali do władz państwa o pomoc w umożliwieniu właściwego realizowania przez media publiczne ich misji. W liście skierowanym między innymi do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premiera Donalda Tuska, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministrów, napisali, że w Polsce istnieją poważne braki w adekwatnym i trwałym finansowaniu publicznych nadawców.
Starania o pomoc dla mediów publicznych wspiera także Europejska Unia Nadawców (EBU), która apeluje do rządów, by nie szukały oszczędności kosztem publicznych nadawców. Na specjalnym spotkaniu ponad 150 przedstawicieli EBU zwróciło uwagę, że w niektórych krajach, takich jak Polska, Węgry i Litwa, działalność i misja mediów publicznych jest zagrożona ze względu na trudną sytuację finansową.
Wysłuchaj całej rozmowy z ministrem Bogdanem Zdrojewskim.
Rozmawiali Mariusz Syta i Krzysztof Grzesiowski.
(kk)
>>>Przeczytaj zapis rozmowy