Jak żyć w zgodzie z teściową?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 08:00
Mówi się, że pierwsze spotkanie z rodzicami partnera, albo partnerki, to druga "pierwsza randka". Stres przed tym wydarzeniem jest więc podobny do tego przed ważnym egzaminem. Wszyscy starają się dobrze wypaść, świetnie wyglądać i zachowywać jak najlepiej.
Audio
  • Rozmowa z Tatianą Ostaszewską-Mosak (Czwórka/4 do 4)
  • Czy z teściową da się żyć w zgodzie? - materiał Dominika Olędzkiego (Czwórka/4 do 4)
Młodzi ludzie coraz częściej mieszkają ze swoimi rodzicami
Młodzi ludzie coraz częściej mieszkają ze swoimi rodzicamiFoto: Glow Images/East News

- Pokolenia młodych ludzi, którzy chcą być razem i poznają ze sobą wzajemnie swoich rodziców, doświadczają bardzo różnego przyjęcia i reakcji - tłumaczy Aneta Bartnicka-Michalska ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. - Wchodząc w nową rodzinę i pojawiając się wśród osób, które już dobrze się znają, narażamy się na niepochlebne oceny i mnóstwo pytań.

Zdaniem ekspertki podstawą dobrego samopoczucia i właściwych relacji międzypokoleniowych jest więc asertywność i "budowanie granic" tam, gdzie powinny się one pojawić.

Tymczasem roli teściów w związku nie da się przecenić. Mogą bardzo pomóc młodej parze, albo nawet rozbić małżeństwo. Niestety, choć nie ma na ten temat żadnych statystyk, z panujących stereotypów mogłoby wynikać, że częściej miejsce ma druga sytuacja.

- Zazwyczaj jeśli mówimy o teściowej, myślimy "czarownica, wtrącająca się w życie młodych i utrudniająca im wszystko" - mówi Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog. - Ale to mit. Bo nie ma ludzi idealnych i zawsze znajdzie się coś, do czego można się "przyczepić". Jeśli spodziewamy się potwierdzenia jakiegoś mitu, to znajdziemy argumenty.

Tatiana
Tatiana Ostaszewska-Mosak w Czwórce

Jak przyznaje gość "4 do 4", najtrudniejsze relacje z teściami mają z reguły pary z krótkim stażem. - W tym czasie ludzie wciąż się "docierają", poznają - tłumaczy Ostaszewska-Mosak. Przyjęło się także, że za "całe zło" odpowiedzialna jest matka partnera, albo partnerki, a nie ojciec. - Wciąż jesteśmy społeczeństwem z jednej strony patriarchalnym, ale z drugiej - bardzo często mamy do czynienia z rządami silnych kobiet w domach. Być może dlatego też w stereotypach pokutuje obraz teściowej-hetery, a nie złego teścia.

Słuchacze Czwórki mają na temat swoich, i nie tylko, teściów bardo różne opinie. - Idealna teściowa? Nie ma takiej - mówi jeden z nich. - Nie należy pozwalać, żeby teściowie wchodzili ci z butami w życie - stanowczo stawia sprawę inny. - A moja teściowa jest najlepsza na świecie, zawsze pomaga, zawsze mogę do niej zadzwonić - opowiada słuchaczka.

(kd)

Czytaj także

Maciej Bennewicz: nawiązywanie relacji z dzieckiem może być łatwe

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 13:00
– Choć mówimy, że dzieci są dla nas najważniejsze, tak naprawdę wcale się nimi nie zajmujemy. Przepędzamy je jak muchy, gdy zaczynają zadawać pytania – mówi w Czwórce Maciej Bennewicz, coach, socjolog i autor książki "Rozmowy z Karolcią, czyli coaching przy herbacie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: bliskich relacji z ludźmi nie da się zaplanować

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 11:44
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, człowiek jest "zwierzęciem stadnym". - Korzystamy na tym, że w swoim otoczeniu mamy przynajmniej jedną osobę, która zawsze myśli i mówi o nas dobrze - tłumaczy gość Czwórki. - Nawet, jeśli zrobimy coś złego, ci ludzie będą stać po naszej stronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjście z domu: trudny temat dla dzieci i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 05:21
Jak motywować dorosłe dzieci do usamodzielniania się i jednocześnie pozbyć się wyrzutów sumienia z tego powodu? W "Problemie z głowy" rozmawialiśmy o wyprowadzce z rodzinnego domu i samodzielności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacje matek z córkami - trudne, ale fascynujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 12:55
- Często relacje między matką, a córką są pewnego rodzaju grą, układają się według scenariusza z często powtarzającymi się motywami - tłumaczy Katarzyna Korpolewska, psycholog i współautorka książki "W co grają matki i córki".
rozwiń zwiń