Czy biznes ma coś wspólnego z patriotyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 17:00
Ostatnio głośno jest o spółkach, które podejrzewa się, że nie chcą płacić podatków w Polsce. Jak to wygląda w rzeczywistości? Gdzie i jakie podatki płacą biznesmeni, sprawdzał Krzysiek Grzybowski.
Audio
  • Czy biznes ma coś wspólnego z patriotyzmem? (Czwórka/4 do 4)
LPP, Reserved
LPP, Reserved Foto: LPP, materiały prasowe

Giełdowa spółka odzieżowa LPP, przeniosła prawa do swoich marek House, Mohito i Sinsay do spółek na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Internauci wzywają do bojkotu LPP.

"Reserved: Nie kupuję u oszustów podatkowych” - pod takim hasłem powstał fanpage na portalu społecznościowym, który w parę dni zgromadził blisko 10 tys. fanów. Strona założona w piątek wieczorem, zniknęła z Facebooka we wtorek rano.
- Międzynarodowe koncerny od dłuższego czasu zarabiały na reputację podmiotów, które nierzetelnie płacą podatki. Teraz to społeczne niezadowolenie znajduje swoje ujście - mówi Robert Nogacki, radca prawny, kancelaria prawna "Skarbiec".
Zdziwienia, ogromnym zainteresowaniem mediów firmą LPP, nie kryje Magdalena Stefańska-Otkowska, PR manager do spraw korporacyjnych w firmie LPP SA. - Nie mamy nic do ukrycia, jesteśmy transparentni, jesteśmy spółką giełdową - mówi przedstawicielka.  - Firma płaciła, płaci i będzie płaciła podatki w Polsce - podkreśla.

Gość Krzysztofa Grzybowskiego, Mariusz Bąberski, przedsiębiorca, podkreśla, że tylko i wyłącznie sprawą właściciela firmy jest to, gdzie on rejestruje firmy i gdzie płaci podatki. Jedna ze spółek Czwórkowego gościa zarejestrowana jest w Londynie.

- Jeśli chcemy być poważnie traktowani na rynku w obcym kraju, to musimy być tam obecni - mówi gość "4 do 4". - Dodatkowo istotne też jest prawo, przepisy i podatki. Gdy zakładaliśmy spółkę z o.o. w Polsce zajęło nam to prawie dwa miesiące w Polsce, w Anglii zaledwie dwa tygodnie.

Mariusz Bąberski podkreśla, że ogromne znaczenie ma też wysokość podatków: 19% w Polsce, a w Anglii 12,5%. Zauważa, że zupełnie inaczej patrzy się na firmy gdy jest się pracownikiem, a inaczej gdy zajmujemy miejsce pracodawcy.

(pj) (ac)

Zobacz więcej na temat: biznes Czwórka
Czytaj także

Mentalność zwycięzcy. Czy musimy być "skazani na sukces"?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 11:00
Furorę w internecie zrobiło amatorskie nagranie, którego autor wykrzykuje do kamery: "Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Co zrobisz, to upadniesz. Podniesiesz się, będziesz biec dalej. Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą!”. Czy taki sposób motywowania jest rzeczywiście skuteczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Określ precyzyjnie co potrafisz i szukaj pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 10:00
Dziś rynek pracy jest trudny. Młodzi przedsiębiorcy przekonują, że już na starcie warto zadbać o mocne CV, które zaprezentuje nasze umiejętności i pasje, a nie będzie obfitowało w listę sloganów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: warto zakładać kooperatywy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 12:48
Kooperatyzm - kiedyś pojęcie popularne, dziś powoli powracające do łask. - Nastał dobry czas, by zakładać kooperatywy - mówi Miłosz Brzeziński. - Być może to tylko przejściowa moda, ale bardzo prawdopodobne, że za kilka lat wyniknie z niej coś dobrego.
rozwiń zwiń