Przyszłość - nic o niej nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 17:00
- Bardzo trudno jest prognozować przyszłość. O jej kształcie wiemy bardzo niewiele, bo zależy ona od tego, co sami wymyślimy - mówi Andrzej Lubowski, ekonomista, wieloletni doradca firm europejskich i amerykańskich, autor książki "Świat 2040. Czy zachód musi przegrać?".
Audio
  • Jaka przyszłość nas czeka - dyskusja w studiu (Czwórka/4 do 4)
Komputer przyszłości?
Komputer przyszłości?Foto: Glow Images/East News

O przyszłość i świat za 36 lat, bo w 2040 roku, zapytaliśmy też słuchaczy Czwórki. Z przykrością usłyszeliśmy wiele pesymistycznych prognoz, ale padła też najbliższa prawdy odpowiedź, jak zauważają Czwórkowi goście, o treści: "nie wiem".

- Definicja tego, co jest możliwe, a co możliwym nie jest, zmienia się w czasie mówi - Andrzej Lubowski, ekonomista. - Jedyną przyszłość, jaką możemy oszacować, jest ta demograficzna. Akurat demografia jest dziedziną, w której z dużą dozą prawdopodobieństwa jesteśmy w stanie przewidzieć, ilu nas będzie i jaka będzie struktura wieku i płci.

Janusz Kaniewski, znany designer i architekt, jest spokojny o najbliższe 10-15 lat.  - Te przedmioty, które będą meblować naszą rzeczywistość, w pewnym sensie już znam - mówi gość Czwórki.

/

Eksperci zauważają ogromny rozwój Polski w latach 30. XX wieku. Już wtedy zbudowano 29 prototypów działających radiotelefonów, odpowiedników dzisiejszych telefonów komórkowych. Niestety wynalazek ten nie przełożył się na biznes. Andrzej Lubowski i Janusz Kaniewski twierdzą, że z podobnym zjawiskiem braku połączenia między wynalazcami, a biznesmenami, mamy do czynienia też dziś. - Polska ani wtedy, ani dziś nie nauczyła się łączyć technologii z biznesem. Mamy dużo ludzi, którzy tworzą, ale uczelnie nie uczą, jak zarobić na takich wynalazkach - mówi gość "4 do 4"
- Możemy się uczyć od Amerykanów tego, co się dzieje w Dolinie Krzemowej, czyli symbiotycznej współpracy między uczelnią a światem finansów - mówi Lubowski.
Zdaniem ekonomisty w przyszłości wszystko jest możliwe, co nie znaczy, że równie prawdopodobne. Janusz Kaniewski zaznacza też, że właśnie mają miejsce pewne zmiany społeczne, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Odchodzimy od serwisów społecznościowych, a swoje działania kierujemy w stronę budowania lojalności podwórkowej - być może to jest nasza przyszłość.
(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA
Czytaj także

Węch pszczół lepszy od psa. Będą tropić narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 06:40
Pszczoły prawdopodobnie potrafią wykryć nawet śladowe ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych. Czy po specjalnym szkoleniu będą mogły zasilić policyjne szeregi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Planeta Energii" czyli z nauką za pan brat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 11:30
- W młodości nikt nie był w stanie mnie przekonać, że uczenie się ma sens - mówi dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, który dziś jest ambasadorem konkursu "Planeta Energii", skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotki z ręki robią furorę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 15:40
Zdjęcia, które przy dowolnej okazji robimy sobie sytuacyjnie przy pomocy smartfona, zalewają internet. Ostatnio na zrobieniu tzw. "selfie" został przyłapany nawet Barack Obama!
rozwiń zwiń