Młodzi zapaleńcy chcą poznawać polską historię, historię wojskowości i militariów. Do tego potrzebna jest im wiedza. Zdobywają ją od kombatantów, wielu z nich jest skarbnicą wiedzy, a domy skarbnicą pamiątek związanych z historią wojska. Znakomicie układa się współpraca młodych rekonstruktorów z żołnierzami Armii Krajowej i drugiej konspiracji. Starsi ludzie są obiektem podziwu, w ich domach odbywają się spotkania historyczne. W czasie rekonstrukcji służą wiedzą i radą, co do detali mundurów, wiedzy o broni, jakiej używała dana formacja.
To napędza młodych miłośników historii do działania i prezentacji kolejnych wydarzeń historycznych w czasie obchodów rocznicowych danego wydarzeni. - Dom pana majora Nowakowskiego jest świątynią walki o niepodległość. Z panem majorem rozmawiamy na tematy kolekcjonerskie, historyczne - mówią członkowie grupy rekonstrukcyjnej. - Przedmioty zgromadzone w tym domu przemawiają historią, każdy z nich ma swoja historię, jest czymś więcej niż tylko przedmiotem, on budzi jakieś emocje - wyjaśniają.
Major Nowakowski od lat uznawany jest za wybitnego specjalistę w dziedzinie bronioznawstwa. W jego domu, oficjalnie nazwanym Muzeum Władysława Nowakowskiego "Żubra" można odnaleźć relikwie walki o niepodległość jeszcze z początku XX wieku.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Audycja powstała we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, jest współfinansowana ze środków rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2012-2013.
(pj)