Na koszt spracy kładają się wynagrodzenie pracownika powiększone o podatek dochodowy i wszystkie składki, które za niego musi odprowadzić pracodawca.
Polscy przedsiębiorcy żalą się na zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy, które duszą przedsiębiorczość. Pod tym względem na tle innych krajów nie wypadamy jednak źle. – W Polsce pozapłacowe koszty pracy wynoszą 18,5 procent. A na przykład w Belgii, Francji czy Niemczech pracodawca musi dopłacić niemal drugie tyle, co poziom wynagrodzenia, jakie oferuje swojemu pracownikowi – zauważa Andrzej Kubisiak z firmy Workservice. Podkreśla w radiowej Jedynce, że Europa Zachodnia to region, gdzie są najwyższe na świecie pozapłacowe koszty pracy. Ale wyższe koszty to jednocześnie lepsze warunki socjalne. Niemieccy czy belgijscy pracownicy mogą liczyć na lepsze zasiłki czy też lepszą opiekę lekarską.
Ekonomista zauważa, że jeśli Polska chce konkurować z innymi krajami, zwłaszcza azjatyckimi, musi zaproponować pracownikom takie płace, które z jednej strony pozwolą na zaspokojenie żądań płacowych, a z drugiej strony zapewnią rentowność produkcji.
Rozmawiała Izabela Kostyszyn.
(ag)
Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.