Katarzyna Miller: Nie bój się bać

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 17:19
- Lęk w życiu jest bardzo potrzebny. Istotą rzeczy jest rozróżnienie między prawidłowym lękiem, a tym chorym – mówiła w Czwórce autorka psychologicznego poradnika "Nie bój się życia". Od niedawna dostępnego również w wersji audio.
Audio

Znana i lubiana psycholożka Katarzyna Miller sama zdecydowała się przeczytać i nagrać swoje felietony, które przez lata ukazywały się na łamach magazynu "Zwierciadło". - Byłam zdziwiona swoim głosem, że mam taką chrypę – żartowała debiutująca w roli lektorki autorka.

W swoich tekstach Miller podzieliła się wiedzą na temat lęków i tego jak je oswoić. Według psycholożki w pewnym stopniu są one niezbędne do życia.
- Dzięki tym prawidłowym nie włazimy w ciemne miejsca, nie narażamy się, żeby nas pobili. Chory lęk to jest lęk przed lękiem, czyli nerwicowy strach polegający na tym, że boję się bać, i się tym stanem nastraszam i zajmuję upojnie - wyjaśniała.

Miller wskazywała, iż lękiem, z którym najczęściej stykała się w swojej pracy był ten przed odrzuceniem.

- Ludzie boją się, że w nich jest coś takiego paskudnego, że jak się to wyda, to ich ktoś nie będzie lubił, kochał, i to są strasznie biedne osoby – mówił gość Justyny Dżbik.
Z drugiej strony psycholożka zwróciła uwagę, iż równie niebezpieczne może być nieczucie żadnego lęku, i że obecnie rodzi się coraz więcej ludzi z tym rodzajem psychopatii. Aby dowiedzieć się więcej na temat wpływu lęku na nasze życie posłuchaj nagrania audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: Justyna Dżbik psychologia
Czytaj także

Jak polubić kochankę męża?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 14:45
Kobiety powinny lubić kobiety, a przede wszystkim akceptować same siebie. W innym wypadku nigdy nie zaakceptują żadnego swojego partnera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modelowa rola lidera

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 17:51
- Nie każdy się nadaje na przywódcę, ale są ludzie, którym można odblokować ku temu predyspozycje - mówił w Czwórce trener osobisty Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się nie zmienia, ten wpada na głaz

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 17:15
- Dramatem plemienia homo erectus było to, że jak sobie wymyślili siekierkę, to już nic więcej z nią nie zrobili i wyginęli – opowiadał w Czwórce Miłosz Brzeziński, który przekonywał o konieczności dokonywania zmian w naszym życiu.
rozwiń zwiń