Dzieci będą się uczyły tak jak 100 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 17:31
Niedawno jedna z warszawskich uczelni otworzyła kierunek Edukatora Domowego. Zachodnie placówki takie instytuty mają już od dawna. Czy jesteśmy świadkami powrotu systemu, który sprawdzał się w minionych wiekach?
Audio
  • Słuchacze Czwórki o edukacji domowej - sonda
  • Kim są guwernantki? - materiał Karoliny Mózgowiec
  • Rozmowa z Teresą Stankiewicz i Andrzejem Kurkiewiczem
  • Studiować w Wielkiej Brytanii... - materiał Katarzyny Kornet

Zawód guwernantki i guwernera wraca do łask, a w Polsce powstaje coraz więcej agencji,  które pośredniczą w znalezieniu nauczycieli domowych. Rodzice coraz częście decydują się na zorganizowanie swoim pociechom tego typu opieki. Zwłaszcza, że guwernantką wcale nie jest łatwo zostać: poza wyższym wykształceniem kandydaci do tego zawodu muszą spełniać sporo innych warunków.

- To osoby władające biegle przynajmniej jednym językiem obcym i posiadające dodatkowe zdolności artystyczne: muzyczne czy plastyczne - wymienia Agata Cybulska z agencji Baby and Care. - Większość skończyła studia pedagogiczne, bądź ma uprawnienia do pracy z dziećmi. Czasem to absolwenci studiów filologicznych, filozoficznych bądź teologii.

Bardzo mile widziane są także dyplomy kursów udzielania pierwszej pomocy lub żywienia dzieci. W tej pracy przydaje się każda umiejętność, bo guwernantka robi wszystko: od serwowania młodemu pokoleniu lekcji matematyki, po naukę pływania na basenie. - Chodzimy do teatru, startujemy razem w zawodach sportowych, na przykład dla amatorów kolarstwa - opowiada o zajęciach z dzieciakami guwernantka Marta z Krakowa. - Mój podopieczny ma także w planie zapisać się na kurs tańca w przyszłym roku, a ja mu to ułatwię.

Studia kształcące edukatorów domowych chce wprowadzić m.in. Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin. - Zaletą tego systemu jest przede wszystkim indywidualizacja w nauczaniu - tłumaczy Teresa Stankiewicz z tej placówki. - Dziecko, które uczy się w domu, i tak ma kontakt z rówieśnikami. Wszystko zależy od rodziny: jeśli decydujemy się na edukowanie dziecka w domu, to bierzemy pod uwagę, że należy mu zapewnić kontakt z rówieśnikami.

Innego zdania jest Andrzej Kurkiewicz z Departamentu Strategii w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego zdaniem w procesie edukacji ważne jest także to by umieć uczyć się samemu. - Kompetencje socjalizacyjne trudno przeceinić, a ich nabywanie umożliwia właśnie przebywanie w szkole, w grupie ludzi.

Posłuchaj rozmowy z gośćmi Czwórki: Teresą Stankiewicz i Andrzejem Kurkiewiczem. Dowiedz się więcej o pracy guwernantek i guwernerów, słuchając materiału Karoliny Mózgowiec z audycji "4 do 4". A jakie zdanie mają na temat domowej edukacji słuchacze ? Sondy można posłuchać, klikając w plik dźwiekowy załączony do materiału.

(kd)

Czytaj także

Etyka w biznesie: kapitalizm, korporacje, wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 08:20
– Biznes, działający na dłuższą metę musi być etyczny – twierdzi Marek Sejp, dyrektor generalny Auchan. – W przeciwnym razie klienci nie będą chcieli z niego korzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazane procenty: pić czy nie pić w miejcach publicznych?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 08:20
Choć przepisy o spożywaniu alkoholu są jasne i dość rygorystyczne, polska młodzież znakomicie nauczyła się je omijać. – Koszty takiego zachowania ponosimy wszyscy, nie tylko ci, którzy piją. Finansowe i emocjonalne - mówiła ekspertka Czwórki, Kama Dąbrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oszukać studenta

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 08:00
Jak wiadomo w dokumentach z największą uwagą należy czytać to, co jest napisane małym druczkiem. Ta zasada dotyczy także studentów, którzy rozpoczynając naukę podpisują umowy z uczelniami. Jakie chwyty stosują wobec nich szkoły?
rozwiń zwiń