Często od kuchni zaczynamy oswajać się z nowym krajem, miejscem do którego chcemy pojechać. Smakami i zapachami przyciąga również kuchnia gruzińska. O tradycyjne dania tego kraju pytała Kasia Tarnopolska.
- Chinkali to taki rodzaj pierogów. Jest to narodowe danie gruzińskie zrobione z ciasta - w środku jest mięso. Może mieć też inne nadzienia: ser, ziemniaki, grzyby.
- Nasza kuchnia jest również bogata w potrawy dla wegetarian. Bakłażana przygotowujemy na 1001 sposobów, w każdej rodzinie przygotowuje się go inaczej - mówi Giorgi Maglakelidze, czwórkowy gość.
Do specjałów i rarytasów należy również wino. Wykopaliska i badania dowodzą, że wino w Gruzji wyrabiano już siedem tysięcy lat przed naszą erą.
- Wino robi się w ceramicznych dzbanach, a te przechowywane są w ziemi - opowiada gość Kasi Tarnopolskiej i Krzysztofa Grzybowskiego.
Gruzja to oczywiście nie tylko przysmaki i wino. Ten przepiękny kraj można zwiedzać pieszo, rowerem lub na miejscu wynająć samochód. Niektórzy decydują się również na podróżowanie autostopem. Sprzyja temu gruzińska gościnność, porównywalna do sławnej polskiej gościnności. Jak mówi Giorgi Maglakelidze, Polacy są bardzo serdecznie witani w Gruzji, zwłaszcza po wojnie 2008 roku, kiedy Gruzja otrzymała od Polski ogromną pomoc i wsparcie.
Jeśli zostaniemy zaproszeni do gruzińskiego domu na pewno nie ominą nas toasty. Tam biesiada trwa od wieczora do rana, bo każdy toast zajmuje około pół godziny. Wznoszony jest przez mistrza, określanego słowem "tamada". Toast wygłaszany jest wierszem, innym razem jest opowiadaniem. Posłuchaj audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4" i dowiedz się więcej na temat Gruzji.
Zapraszamy również do wysłuchania materiału Karoliny Mózgowiec, która dokładnie sprawdziła, jak to jest z tymi gruzińskimi toastami.
(pj)