Im więcej lekarzy, tym więcej chorych?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 05:00
Podobno już większość Polaków ma jakieś zaburzenia psychiczne. Pojawiają się też głosy, że sami sobie wmawiamy choroby, by nimi tłumaczyć swoje postępowanie. Zachęcamy do wysłuchania dyskusji w Czwórce.
Audio

Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego do placówek psychiatrycznych co roku zwraca się półtora miliona Polaków. W ciągu ostatnich kilku lat ta liczba zwiększyła się aż o 131%. Stopniowo zmienia się też charakter zaburzeń, na które cierpimy. – W latach 80. dominował typ chorób, które nazwaliśmy nerwicami, to się kompletnie zmieniło po roku 1989 - mówił w Czwórce psychoterapeta, Paweł Pawłowski. Obecnie, tendencja, jeśli chodzi o choroby psychiczne, zmierza w kierunku depresji.

Zdaniem goszczącego w Czwórce filozofa, Tomasza Stawiszyńskiego, główne niebezpieczństwio związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi psychoterapetyczne tkwi we wmawianiu pacjentom, że to w nich jest coś nie w porządku. Przyczyniają się do tego kolejne klasyfikacje schorzeń, w których coraz więcej zachowań traktowanych jest jako patologiczne.

- W latach 80. w psychiatrzy uważali, że okres naturalnej żałoby po stracie bliskiej osoby trwa do roku. Potem skrócono ten okres do dwóch miesięcy. Według nowego projektu klasyfikacji, który ma wejść w życie w przyszłym roku, prawo do naturalnego smutku mamy przez dwa tygodnie. Potem stan ten traktowany jest jako patologiczny - opowiadał gość Krzyśka Grzybowskiego.

Zdaniem psychologa, Adama Radeckiego w Polakom, póki co, nie grozi dyktat psychologów. - My tu w Warszawie mamy zaburzone postrzeganie reszty kraju. Tutaj pomoc psychologiczna jest łatwo dostępna, w mniejszych miejscowościach, ludzie muszą sobie radzić z pomocą bliskich, nie mają dokąd pójść - mówił specjalista.

A jakie zdanie na temat wizyt u placówkach psychiatrycznych mają słuchacze Czwórki? Czy jest tak, że coraz częściej idziemy na łatwiznę i zdajemy się na pomoc specjalistów, nie próbując samemu zmierzyć się z problemem? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Etyka w biznesie: kapitalizm, korporacje, wyścig szczurów?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 08:20
– Biznes, działający na dłuższą metę musi być etyczny – twierdzi Marek Sejp, dyrektor generalny Auchan. – W przeciwnym razie klienci nie będą chcieli z niego korzystać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawcy organów" chcą zmienić wizerunek

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 21:00
- Chcemy uświadomić wszystkim, jak fajni ludzie jeżdżą na motocyklach - mówił w Czwórce Piotr Zelt, który wspólnie z Krzysztofem Rzepeckim opowiedział o akcji „Ja motocyklista”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stój, bo strzelam! Kto powinien nosić broń?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 14:00
Broń zwiększa poczucie bezpieczeństwa twierdzą niektórzy. Inni mówią o rosnącej liczbie przestępstw z jej użyciem. Kto w Polsce może mieć broń? Czy nasze przepisy, dotyczące jej posiadania powinny być bardziej liberalne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polska stanie się państwem policyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:58
- Te przepisy uderzają w wolności obywatelskie - mówili w Czwórce przeciwnicy nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych. - One uderzają w bandytów - ripostował inspektor Marek Sokołowski. Posłuchaj gorącej dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń