"Nie ma takiego kraju, w którym młodych ludzi od razu stać na mieszkanie"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 19:30
Zakup własnego lokum, to dla większości Polaków opcja, która wiąże się zaciągnięciem kredytu na całe życie. Zdaniem gościa audycji "4 do 4", to normalna sytuacja, zaś problem z niedostępnością mieszkań tkwi w czymś innym.
Audio

Według ostatnich danych coraz więcej osób zainteresowanych jest zakupem własnego mieszkania, ale też istnieje coraz większy odsetek osób, które po przejrzeniu ofert odchodzą z przysłowiowym kwitkiem.

Choć ceny nieruchomości w Polsce są obecnie najniższe od paru lat, to jednak nadal mało kogo stać na to, by kupić wymarzone "M" za gotówkę. Statystycznie, co ósmy potencjalny nabywca rezygnuje ostatecznie z zakupu lokalu mieszkalnego - oczywiście z powodu braku środków. Zdaniem Ireneusza Jabłońskiego z Centrum Adama Smitha to nic nowego, ani niezwykłego.

- Mieszkanie nie jest gadżetem jak telewizor, komputer, czy samochód. Jest dobrem trwałym i nawet w zamożnych społeczeństwach na mieszkanie pracuje się czasami całe zawodowe życie. Oczekiwanie, że będzie je można kupić ot tak, jest fałszywą perspektywą - wyjaśniał.

Według gościa Krzysztofa Grzybowskiego problemu nie rozwiążą programy w rodzaju "Rodzina na swoim", czy idea Taniego Budownictwa Społecznego, gdyż propozycje te są w swych założeniach nieuczciwe.

- Odbywa się to tak, że Kowalski otrzymuje mieszkanie kosztem Nowaka. Płacą obaj, ale to od urzędnika zależy, który z nich dostanie lokum na korzystnych warunkach - tłumaczył.

Zdaniem Jabłońskiego, aby umożliwić młodym Polakom lepszy start zawodowy, a tym samym zwiększyć ich siłę nabywczą, należałoby zmniejszyć opodatkowanie pracy i zapewnić dobre warunki dla taniego budownictwa mieszkaniowego.

- Powinniśmy szukać rozwiązań systemowych w rodzaju uwolenienia miliona mieszkań i lokali znajdujących się w dyspozycji samorządów i państwa, po drugie wystawić dużą liczbę działek budowlanych - podpowiadał.

Więcej na ten temat rynku mieszkaniowego w Polsce dowiesz się słuchając nagrania audycji.

Ireneusz
Ireneusz Jabłoński, Ewa Mieszkowska i Krzysiek Grzybowski

bch

Czytaj także

Spokojni mieszkańcy kontra osiedlowe kluby nocne

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 16:45
Trwa debata bywalców dyskotek z ludźmi, zmęczonymi nocnymi hałasami. Problem dotyczy nie tylko klubów, ale także m.in. całodobowych sklepów monopolowych. Zdaniem wielu bowiem to nie jest wymarzone sąsiedztwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować stanowisko pracy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 16:12
Plecy bolą, a nogi cierpną? To może oznaczać, że mamy źle zorganizowane miejsce do pracy. Krzesło jest za nisko, biurko za wysoko, a komputer za bardzo z boku...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka o staż w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 17:03
Chcesz niemal pół roku spędzić w Parlamencie Europejskim? To właściwy czas, bo właśnie trwa rekrutacja na staże. Dowiedz się, co trzeba zrobić, by zdobyć jedno z 600 wolnych miejsc.
rozwiń zwiń