Chcesz założyć firmę? Przygotuj się na prawdziwy tor przeszkód

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 16:30
– W tej chwili działalność gospodarczą w Polsce reguluje około 3700 różnych aktów prawnych i nikt nie jest w stanie tego ogarnąć – mówi gość Czwórki. – Na szczęście większości tych praw się nie przestrzega. Inaczej oznaczałoby to natychmiastowy paraliż kraju.
Audio

Każdy przedsiębiorca, rozpoczynający dopiero swoją przygodę z działalnością gospodarczą, musi  przygotować się na dość bolesne zderzenie z administracją, urzędnikami i… literą prawa, które nie sprzyja. Zdaniem Waldemara Sokołowskiego, prezesa programu "Rzetelna firma" największą bolączką w działalności polskich biznesmenów są problemy z prawem podatkowym. – Bolączką jest też prawo pracy i sprawy związane z ochroną środowiska – wymienia ekspert Czwórki.

Ale zdaniem gości Czwórki, młodzi przedsiębiorcy także nie są bez winy. – Nie mają wiedzy, jak zabrać się do biznesu, nasza edukacja kompletnie do tego nie przygotowuje – mówi Jacek Aleksandrowicz z fundacji Polska Przedsiębiorcza. – Dlatego schody zaczynają się już na samym początku.

Inna sprawa, że założenie w Polsce spółki to także prawdziwa droga przez mękę. – Sąd, KRS, wszystko trwa nawet kilka miesięcy – mówi Aleksandrowicz. – A człowiek młody na samym początku może się po prostu zniechęcić. Potem konflikt już tylko się zaognia, a to nie ułatwia sprawy.

Tymczasem sami urzędnicy wykonują przecież tylko swoją pracę. – Muszą się poruszać w ramach przepisów, które doprowadzono często do absurdu – tłumaczy Cezary Kazimierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Na podstawie istniejących przepisów każdego przedsiębiorcę i każdą firmę można "przywrócić do pionu", bo tak naprawdę przepisów jest tyle, że każdy z nich w tym kraju nieświadomie łamie prawo.

Dowiedz się więcej, słuchając nagrań ze studia Czwórki, z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Nagana i zwolnienie z pracy? Masz prawo się bronić

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:30
Ciągłe spóźnienia, obrażanie przełożonego, nieposłuszeństwo - wszystkie takie zachowania mogą być podstawą do udzielenia nam nagany lub nawet do zwolnienia. Ale nie zawsze. Co ci grozi, gdy podpadniesz szefowi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zarobić, żeby się nie narobić?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 08:00
O tym rozmawialiśmy w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pracownicy oszukują pracodawców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 12:12
Co trzeci Polak spóźnia się do pracy, co czwarty załatwia w biurze swoje prywatne sprawy, 8 proc. naszych rodaków pojawia się tam na rauszu, a 10 proc. załatwia sobie "lewe" zwolnienia lekarskie. – Wszyscy bywamy złodziejami – mówi ekspert.
rozwiń zwiń