Niedawno także głośno było o trwających kilka miesięcy protestach przeciwko bezwzględnemu wykorzystywaniu taniej siły roboczej z Kambodży przez jednego z producentów odzieży. To niewiele zmieniło, a konsumenci na całym świecie nie przestali kupować produktów tej marki. Być może dopiero uczymy się walczyć w słusznej sprawie?
– Dla konsumenta liczy się przede wszystkim to, by kupić dobry produkt. Ważna jest jakość i cena – mówi Jacek Sadowski z fundacji "Kupuj nasze". – Tego nigdy nie zmienimy. Prawda jest taka, że 70-80 proc. Polaków chce kupować rodzime produkty, ale w sklepie o tym zapominają, albo mają problem z wyborem, który produkt jest polski.
– Musimy poczuć, że taka walka jest w naszym interesie – mówi Dariusz Szwed, szef Partii Zielonych. Jego zdaniem bowiem łamanie praw człowieka jest powszechne i nie należy żyć w przekonaniu, że jak coś ma miejsce na drugim końcu świata, to nas to nie dotyczy. – Organizacje międzynarodowe wskazują, że na świecie może życ nawet ponad miliard "niewolników", czyli ludzi, którzy pracują zupełnie bez wynagrodzenia – mówi Szwed w Czwórce. – Jeśli nie będziemy zwracać na to uwagi, dostaniemy trochę tańszy produkt, ale niewiele tańszy. Globalna solidarność pracowników w korporacjach także jest niezwykle ważnym elementem... bojkotów.
O tym na co nas stać i w co się potrafimy zaangażowac jako konsumenci rozmawialiśmy w audycji "4 do 4". Zapraszamy do wysłuchania nagrań ze studia Czwórki.
Dariusz Szwed i Krzysztof Grzybowski w Czwórce/fot. W.Kusiński
(kd)