In vitro dzieli lekarzy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 14:40
- Rządowy program leczenia in vitro jest już gotowy - zapowiedział minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. I dodał, że według szacunków pochłonie on około 250 milionów złotych. Czy w zapaści, w której znajduje się polska służba zdrowia państwo stać na taki wydatek?
Audio
  • Ile kosztuje in vitro? W Ministerstwie Zdrowia sprawdziła to Karolina Mózgowiec
  • In vitro - za i przeciw
  • O tym,jak rządowy projekt refundacji zabiegów in vitro postrzegają lekarze opowiada prezes Naczelnej Izby Lekarskiej
In vitro dzieli lekarzy
Foto: Glow Images/East News

W lipcu ma ruszyć ministerialny program dotyczący in vitro. Potrwa 3 lata i obejmie 15 tysięcy par. Finansowane będą tylko trzy próby zapłodnienia tą metodą i tylko u tych par, które udokumentowują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Część ekspertów uważa ten pomysł za racjonalny i zgodny ze standardami UE, inni są oburzeni takim rozwiązaniem. Z sondażu przeprowadzonego przez serwis "Konsylium24" wynika, że 35 procent lekarzy jest zdecydowanie przeciwnych refundacji in vitro.

 - Spodziewałem się burzy wokół in vitro, także wewnątrz samorządu lekarskiego. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to temat szeroko dyskutowany w różnych środowiskach - twierdzi prezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Kierujemy się jednak definicjami. Niepewność zdefiniowana jest jako choroba, a skoro tak, lekarz, z definicji, powinien jej zaradzić.

Z badań wynika, że w Polsce na bezpłodność cierpi 12-15 proc. populacji, czyli ponad 1,2 mln Polaków. Z programu refundacyjnego będą mogły skorzystać kobiety między 18. a 40. rokiem życia, a zabiegi mają się odbywać w wyłonionych w specjalnym konkursie ośrodkach.

 - Dziś takie świadczenia mają w swojej ofercie prywatne placówki zdrowia, a jedyną weryfikacją do przeprowadzenia zabiegu, oprócz stosownych badań, jest zasobność portfela. Tymczasem z rządowego programu będzie mogło skorzystać 15 tysięcy par i ja niestety nie rozumiem, kto i co będzie decydowało pierwszeństwie - mówi dr Maciej Hamankiewicz. - Jest tutaj za dużo wątpliwości, oczywiście jak najbardziej do rozwiązania, ale ciężar organizacyjny tego orgomnego przedsięwzięcia spoczywa na resorcie zdrowia a nie na lekarzach.

Posłuchaj całej rozmowy z programu "4 do 4". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Czytaj także

Kontrowersje wokół in vitro: politycy kontra społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 08:00
O projekcie ustawy o in vitro wciąż jest głośno. Niektórzy uważają, że refundowanie tej metody zapłodnienia pomoże wielu rodzinom, w tym, by móc mieć dzieci, inni są zdania, że to karygodne ingerowanie w ludzkie życie. O co tak naprawdę chodzi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

In vitro może być niezgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 09:50
Choć rządowy program rodzi pytania natury ustrojowej, ministerstwo nie zleciło ekspertyz - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kidawa-Błońska: sprawę in vitro uda się w końcu uregulować

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 13:30
Posłanka PO ma nadzieję, że po latach dyskusji, wiedza posłów o in vitro jest dużo większa.
rozwiń zwiń