Kontrowersje wokół in vitro: politycy kontra społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 08:00
O projekcie ustawy o in vitro wciąż jest głośno. Niektórzy uważają, że refundowanie tej metody zapłodnienia pomoże wielu rodzinom, w tym, by móc mieć dzieci, inni są zdania, że to karygodne ingerowanie w ludzkie życie. O co tak naprawdę chodzi?
Audio
  • Kontrowersje wokół in vitro - materiał Katarzyny Węsierskiej

W klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej pojawiły się niedawno dwa odrębne projekty dotyczące in vitro: Jarosława Gowina i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Kontrowersje dotyczyły wówczas kwestii zamrażania i ewentualnego niszczenia zarodków. 

Przygotowano więc projekt rządowego rozporządzenia, które miałoby wprowadzić 3-letni program zdrowotny, w ramach którego in vitro miałoby być refundowane. Od lipca do końca przyszłego roku program obejmować miałby około 15 tys. par, które co najmniej przez ostatni rok podejmowały próby starania się o dziecko. – O tym, kto i kiedy się zakwalifikuje decydować będzie specjalna rada, która będzie ten program prowadziła – mówił minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. – Będą to nie urzędnicy, ale eksperci.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili zgłosić sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Konstytucjonalista Marek Chmaj twierdzi jednak, że ta decyzja skazana jest na niepowodzenie, bo skarżyć w ten sposób można ustawy, albo umowy międzynarodowe. – Decyzja o zatwierdzeniu programu drogą rozporządzenia rządowego to pewien rodzaj szantażu w stosunku do własnego ugrupowania i koalicjantów – tłumaczy ekspert. – Najlepiej byłoby, gdyby regulowano te kwestie w drodze ustawy. Program ministerialny nie może zastępować ustawy, a minister – uzurpować sobie prawotwórczej działalności, która należy do Sejmu.

Dowiedz się więcej o politycznych przepychankach i przyszłości in vitro w Polsce, słuchając całego materiału z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Sąd odebrał rodzicom dziecko poczęte in vitro

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 17:04
Dwu i pół letnia córeczka rodziców w podeszłym wieku, oddana zostanie do adopcji - zawyrokował o tym sąd apelacyjny w Turynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto się w Polsce boi konwencji bioetycznej?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 18:32
- Konwencji boją się tylko osoby, którym nie zależy na tej ochronie – mówiła w "Pulsie Trójki" Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla kogo refundacja? Szczegóły programu in vitro

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2012 12:00
W ubiegłym tygodniu Donald Tusk z Bartoszem Arłukowiczem zapowiedzieli wprowadzenie programu, który umożliwi refundację in vitro.
rozwiń zwiń