"Jestem roztańczonym pyłem tego świata" mówi Tyler Durden z "Podziemnego kręgu". Debiutancką powieść Chucka Palahniuka można przyrównać do naładowanej broni, która słowami strzela prosto w głowę i przy okazji rozbija mydlaną bańkę marzeń konsumentów popkultury, pracowników korporacji, niewolników systemu.
- To bardzo mocna pozycja, zarówno ze względu na dosadny język, jak i tematykę - mówi Zofia Karaszewska. - Dzięki niej Palahniuk zyskał status pisarza kultowego, do czego przyczyniła się też ekranizacja wyreżyserowana przez Davida Finchera.
"Podziemny krąg" opowiada historię młodych, znudzonych urzędniczą karierą mężczyzn, którzy spotykają się nocami w podziemnych kręgach i walczą ze sobą do upadłego. Bez butów, bez koszul, gołymi rękami, dopóki któryś nie powie - dość. Wracają do swoich biur z podbitymi oczami, zwichniętymi szczękami, i przekonaniem, że stać ich teraz na wszystko. W głównych rolach w filmie Finchera wystąpili Edward Norton i Brad Pitt. Obraz szybko stał się fenomenem kultury masowej, choć nie brakowało też krytyków zarzucających twórcom przesadną brurtalność i przemoc.
Równie ważną z punktu widzenia kina była premiera "Atlasu chmur" - największego filmowego widowiska ubiegłego roku: z gwiazdorską obsadą i w oparciu o bestsellerową epopeję Davida Mitchella.
- To wyjątkowo niewyjściowy materiał filmowy bo "Atlas chmur" opowiada 6 różnych historii, których akcje toczą się nie tylko w różnych czasach, ale też w różnych miejscach na ziemi, a nawet w kosmosie - opowiada Sylwia Stano z Bibliocreatio. - A najciekawsze jest to, że w momencie, w którym w danej opowieści robi się naprawdę intrygująco autor urywa wątek i przenosi nas w czasie. Powieść przypomina puzzle, które czytelnik sam sobie musi poskładać.
Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.
kul