Pisarze od przekraczania granic

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 17:00
Niezależnie od czasu i przestrzeni, wyobraźni i reguł fabuły poruszają się bohaterowie powieści Chucka Palahniuka i Davida Mitchella - pisarzy od przekraczania granic.
Audio
  • "Atlas chmur" czy "Fight Club", czyli cykl literacki "CzytoCzytamto"
kadr z filmu Podziemny krąg, reż. David Fincher
kadr z filmu "Podziemny krąg", reż. David FincherFoto: mat. prasowe

"Jestem roztańczonym pyłem tego świata" mówi Tyler Durden z "Podziemnego kręgu". Debiutancką powieść Chucka Palahniuka można przyrównać do naładowanej broni, która słowami strzela prosto w głowę i przy okazji rozbija mydlaną bańkę marzeń konsumentów popkultury, pracowników korporacji, niewolników systemu.

- To bardzo mocna pozycja, zarówno ze względu na dosadny język, jak i tematykę - mówi Zofia Karaszewska. - Dzięki niej Palahniuk zyskał status pisarza kultowego, do czego przyczyniła się też ekranizacja wyreżyserowana przez Davida Finchera.

"Podziemny krąg" opowiada historię młodych, znudzonych urzędniczą karierą mężczyzn, którzy spotykają się nocami w podziemnych kręgach i walczą ze sobą do upadłego. Bez butów, bez koszul, gołymi rękami, dopóki któryś nie powie - dość. Wracają do swoich biur z podbitymi oczami, zwichniętymi szczękami, i przekonaniem, że stać ich teraz na wszystko. W głównych rolach w filmie Finchera wystąpili Edward Norton i Brad Pitt. Obraz szybko stał się fenomenem kultury masowej, choć nie brakowało też krytyków zarzucających twórcom przesadną brurtalność i przemoc.

Równie ważną z punktu widzenia kina była premiera "Atlasu chmur" - największego filmowego widowiska ubiegłego roku: z gwiazdorską obsadą i w oparciu o bestsellerową epopeję Davida Mitchella.

- To wyjątkowo niewyjściowy materiał filmowy bo "Atlas chmur" opowiada 6 różnych historii, których akcje toczą się nie tylko w różnych czasach, ale też w różnych miejscach na ziemi, a nawet w kosmosie - opowiada Sylwia Stano z Bibliocreatio. - A najciekawsze jest to, że w momencie, w którym w danej opowieści robi się naprawdę intrygująco autor urywa wątek i przenosi nas w czasie. Powieść przypomina puzzle, które czytelnik sam sobie musi poskładać.

Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki pazur Yanna Martela i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 16:27
Mistyczna opowieść o przekraczaniu granic oraz historia emigrantów w Londynie. Choć "Życie Pi" i "Białe zęby" różnią się od siebie, łączy je specyficzny literacki pazur autorów Yanna Martela i Zadie Smith.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieca proza, a nie "babskie czytadło"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 09:18
Autorki romansów z angielskim rodowodem i milionami książek sprzedanymi na całym świecie. I choć są tacy, którzy twórczość Jane Austen i Charlotte Brontë stawiają na równi z "harlequinami", to jednak jest to kanon literatury pięknej, a nie zwykłe "babskie czytadło".
rozwiń zwiń