Twórczy recykling: trashion i recyclart

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 17:30
Trashion i recyclart to nowe tendencje we współczesnej modzie i designie, które bazują na surowcach wtórnych. Nadawanie nowego życia starym rzeczom i tworzenie z nich małych dzieł sztuki cieszy się dużą popularnością, także w naszym kraju, o czym przekonała się Kasia Kornet.
Audio
  • Na czym polega twórczy recykling sprawdzała Kasia Kornet (4 do 4/Czwórka)
naszyjnik
naszyjnikFoto: Joanna Nowrotek/mojesmoje.pl

Otaczają nas góry niepotrzebnych rzeczy, zamiast więc produkować nowe spróbujmy wykorzystać to, co już mamy. W myśl tej zasady działają artyści, którzy biżuterię, ubrania, torebki i meble tworzą ze śmieci i odpadków.

 - Z pięknej spódnicy, która nagle stała się za ciasna w pasie możemy zrobić wspaniałą aplikację na meble, a ze starej torby na przykład broszkę - opowiada promotorka Zofia Borucińska-Hrycyk. - Rzeczy można przetwarzać wielokrotnie, na wiele różnych sposobów.

Artyści chętnie wykorzystują w swoich pracach plastikowe butelki, kapsle, płyty winylowe oraz makulaturę: - Bardzo podobają mi się torebki wykonane z zalaminowanych okładek kolorowych magazynów. Do wyboru mamy kopertówki, kuferki, listonoszki oraz portfele.

bransoletka
bransoletka; mojesmoje.pl

Inwencja twórcza osób zajmujących się recyklingiem nie zna granic. Przekonasz się o tym słuchając materiału Kasi Kornet z audycji "4 do 4".

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia SZTUKA
Czytaj także

Plaża jest pod brukiem. Krótka historia graffiti

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 15:30
Artysta, który na początku lat 70. należał do ścisłej czołówki amerykańskiego undergroundu, od lat bierze udział w kampaniach reklamowych wiodących na świecie marek. Czy to oznacza, że sztuka z ulicy przeniosła się na salony, by brylować w wielkim świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Słoneczniki" porzucone w aucie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 09:00
W cyklu "Obraz z dreszczykiem" Dominik Olędzki ujawnia tajemnicę jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży dzieł sztuki z muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cecylia Malik w Bunkrze Sztuki plecie rzekę z prześcieradeł

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 14:29
Jerzyki wiją gniazda na dachach bloków, ludzie przebierają się za motyle, w obronie prawa do zieleni, obrazy „wyrastają” z drzew, a bobry rzeźbią z drewna wiewiórkę. Takie rzeczy dzieją się w Bunkrze Sztuki na wystawie Cecyli Malik „Rezerwat Miasto”.
rozwiń zwiń