Święto Pracy dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 14:00
Dziś niewielu z nas uczestniczy w majowych pochodach, wybieramy grilla na łonie natury. Co dziś znaczy dla nas praca i jej święto, a jak obchodzili je nasi rodzice i dziadkowie zapytaliśmy w Czwórce.
Audio
  • Skąd się wzięło Święto Pracy? - materiał Karoliny Mózgowiec (4 do 4/Czwórka)
  • Czym jest dla nas praca? - sonda Karoliny Mózgowiec (4 do 4/Czwórka)
Święto Pracy dawniej i dziś
Foto: Glow Images/East News

Dziś zamieniliśmy Święto Pracy na "święto grilla". Mimo to praca wciąż jest dla nas bardzo ważna.
Encyklopedia definiuje ją jako celową działalność człowieka prowadząca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturalnych. Praca to ludzka forma działania odróżniająca nas od zwierząt.

Niektórzy bez wahania zrezygnowali by z pracy, gdyby tylko stała, określona suma pieniędzy co miesiąc zasilała ich konta. Inni bez pracy nie wyobrażają sobie życia, często zawodowe obowiązki są ich pasją, czasem celem do spełniania marzeń.

Kiedyś hucznie obchodzono Święto Pracy. Na ulicach łopotały czerwone flagi, wisiały portrety komunistycznych przywódców, wszyscy uczestniczyli w obowiązkowych pochodach.
- 1 maja zawsze rytualnie wyglądał tak samo - mówi Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski. - Zaczynał się od przemówienia pierwszego sekretarza KC PZPR, a po nim, specjalnie wytyczonymi trasami ruszały pochody. Liczne dekoracje zdobiły ulice, a przygotowywano je i planowano wiele miesięcy wcześniej, miały swoją logikę. Dbano o ikonografię, słuszną z ideą komunistyczną - dodaje.
Komuniści starali się, żeby 1 maja był świętem wiosennym i rodzinny - uniwersalnym. Jednak na pochody pierwszomajowe ludzie szli, bo musieli. - Na pochody szło się dla świętego spokoju. Nieobecność na pochodzie nierzadko wiązała się z konsekwencjami w pracy. Mimo to, była to też rozrywka i spotkanie towarzyskie - opowiada Czwórkowy specjalista. - W Święto Pracy defilowały rodziny z dziećmi, sportowcy, ludzie świata sztuki, artyści - dodaje.

Jak dziś wspominamy tamten czas, jakie znaczenie ma dla nas praca dziś dowiesz się z załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".

Zapraszamy również do wysłuchania załączonego materiału Karoliny Mózgowiec o tym, skąd się wzięło Święto Pracy oraz sondy "Czym jest dla nas praca?".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca psychologia
Czytaj także

Pozytywne lenistwo to nie cel życia, tylko nagroda za aktywność

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 14:45
We współczesnym świecie trzeba za wszelką cenę dążyć do sukcesu, robić karierę. Człowiek nie odnoszący sukcesu z założenia jest traktowany jako nieudacznik. Tylko czy słusznie? A może warto obrócić nasze lenistwo... w cnotę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak pracuje długo, ale nieefektywnie. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 19:00
Coraz częściej tydzień pracy ma, zamiast 5, 7 dni, a nasza "dniówka" już nie trwa 8 godzin, tylko czasami zbliża się nawet do 12. Co zrobić, żeby to zmienić i jak najlepiej wykorzystać spędzony w firmie czas - sprawdziliśmy to w "Hyde Parku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goni nas strach przed utratą pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 03:00
Rośnie stopa bezrobocia, bardziej szanujemy i cenimy nasze zawodowe obowiązki, ale i zgadzamy się na mniejsze zarobki i więcej pracy, byle by nie stracić zatrudnienia.
rozwiń zwiń