Czy zakaz uboju rytualnego nie jest sprzeczny z gwarantowanymi prawnie wolnościami religijnymi? - pytają rząd polscy muzułmanie i Żydzi.
Odpowiedź mają uzyskać podczas poniedziałkowego spotkania z odpowiedzialny za kontakty rządu ze wspólnotami wyznaniowymi ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Boni.
Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz oczekuje, że podczas tych rozmów wyjaśni się, czy społeczność muzułmańska i żydowska może dokonywać uboju rytualnego na podstawie osobnych ustaw między państwem a mniejszościami religijnymi.
Dodaje też, że już teraz jego wspólnota musi sprowadzać z zagranicy mięso, które spełnia wymogi religijne.
Zakaz uboju rytualnego - czytaj więcej
Mniejszości wyznaniowe dowodzą, że mają prawo do uboju rytualnego chociażby na mocy ustawy regulującej stosunki między Państwem i Gminą Żydowską. Jednak zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt, ubój rytualny jest w Polsce zakazany. Minister Michał Boni chce, aby przepisy w tej kwestii były jasne, dlatego poprosił o ekspertyzę Rządowe Centrum Legislacji. Wciąż czeka na opinie prawników.
- Myślę, że trochę nam zabrakło w tej wielkiej debacie takiej wrażliwości na to, aby pogodzić oczekiwania, potrzeby i wrażliwość tych, którzy chcą chronić zwierzęta przed nadmiarem cierpienia, a z drugiej strony, żeby uszanować potrzeby religijne wspólnot religijnych, w których obyczajach zakorzenionych głęboko w tradycji to istnieje - tłumaczył wcześniej Michał Boni.
Ubój rytualny jest w Polsce zakazany na mocy ustawy o ochronie zwierząt. Rząd próbował niedawno znieść zakaz, ale Sejm nie wyraził na to zgody odrzucając projekt ustawy przygotowany przez resort rolnictwa. Mniejszości wyznaniowe powołują się z kolei na ustawę o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP, która na ubój rytualny zezwala.
IAR, bk