Madagaskar - wyspa, której do dziś tak naprawdę nie odkryto

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:05
Madagaskar to wyjątkowa wyspa. Zamieszkana przez niewielu ludzi, ale mnóstwo dzikich gatunków zwierząt, nieznanych na żadnym innym kontynencie. - To całkiem inny świat - mówi podróżnik Paweł Zgrzebnicki w Czwórce.
Audio
  • Jak wygląda flora i fauna Madagaskaru? – materiał Michała Piwowarka (Czwórka/4 do 4)
  • Odkrywanie Madagaskaru - rozmowa z Pawłem Zgrzebnickim (Czwórka/4 do 4)
Życie na Madagaskarze
Życie na MadagaskarzeFoto: wikimedia.commons/fot.Steve Evans

Nie jest łatwo dostać się na Madagaskar i równie ciężko poruszać się po tej wyspie. - Po przylocie na miejsce ma się wrażenie, że to całkiem inny świat, zupełnie niepodobny do Afryki, która przecież jest w pobliżu - tłumaczy Paweł Zgrzebnicki, podróżnik . - Tamtejsza ludność pochodzi z obszarów dzisiejszej Oceanii i Południowej Azji. Mają arcyciekawą historię, ale dziś to 18 grup etnicznych, które nie walczą ze sobą, choć są bardzo zróżnicowane.

Na przykład centrum Madagaskaru zamieszkują członkowie plemienia Betsileo, uważani za najinteligentniejszych lokatorów wyspy. - To świetni i bardzo sprawni menadżerowie - mówi gość czwórki. - Rzeczywiście, jadąc przez "ich" tereny, odnosi się wrażenie, że to miejsce intensywnie się rozwija.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie <<<

Zdaniem Zgrzebnickiego, Madagaskar to wyspa, na której żyje się tak, jak w Europie 10 tysięcy lat temu. - Relacje między ludźmi są bardzo proste, wciąż nie ma jeszcze organizacji społecznych: np. wojska, sądownictwa, służby zdrowia - mówi podróżnik. - Taka "znana nam" cywilizacja dostępna jest właściwie wyłącznie w miastach, których nie ma tam dużo.

Lemur/fot.
Lemur/fot. wikimedia.commons/Yves Picq

Przez wieki jednak wyspa ta pozostawała nieodkryta przez ludzi "z zewnątrz". Dlatego być może wciąż spotkać tam można gatunki zwierząt i roślin, których na opanowanych przez homo sapiens kontynentach już nie ma.

- Fauna i flora Madagaskaru są wyjątkowe, panuje tam olbrzymia różnorodność - mówi Anna Węgrzynowicz z Działu Dydaktycznego warszawskiego zoo . - Ok. 90 proc. wszystkich roślin i zwierząt to organizmy endemiczne, czyli takie, które nie występują nigdzie indziej. Samych lemurów jest kilkadziesiąt gatunków.

(kd)

Czytaj także

Gryzonia w Szwajcarii: raj dla narciarzy i... miłośników kolei

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 08:00
Gryzonia to najdalej wysunięty na wschód i największy z 26 szwajcarskich kantonów. Przepięknie zlokalizowany na pograniczu Włoch, Austrii i Lichtensteinu, oferuje turystom moc atrakcji. - To tam narodziła się m.in. szwajcarska turystyka zimowa - mówi w Czwórce Adrianna Czupryn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż - miasto, którego tak naprawdę nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 09:30
To, że w okresie jesienno-zimowym noc zaczyna się wcześniej, w Paryżu jest atutem. - Warto zwiedzać to miasto jesienią, ma wówczas bowiem zupełnie inny kolor niż latem – mówi w Czwórce Paulina Walczak-Matla z warszawskiego biura Agencji Rozwoju Turystyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr - tam mitologia spotyka się z historią

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 17:42
Listopad to wcale nie jest smutny, szary, deszczowy miesiąc. Pod warunkiem, że spędzamy go na Cyprze. - U nas cały rok panuje fajna pogoda, najwięcej dni słonecznych w roku jest właśnie tu - zachęca do wyjazdu Cypryjczyk Aris Ioannou.
rozwiń zwiń