Isfahan - żywa perła Iranu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 18:50
- Iran ma mnóstwo pięknych miejsc do zobaczenia, ale gdyby to stopniować i wybierać, to każdemu w pierwszej kolejności zawsze proponowałem Isfahan - mówi w Czwórce iranista Michał Adamiak.
Audio
  • Isfahan to miasto, którego zabytki wprawiają w zachwyt (Czwórka/4 do 4)
  • Reportaż - jak młodzi Irańczycy obchodzą zakazy związane z imprezowaniem, alkoholem, śpiewem, internetem; czy marzą o "Europie w kraju islamu”? (Czwórka/4 do 4)
Si-o Se Pol (Most Trzydziestu Trzech Łuków) z 1602
Si-o Se Pol (Most Trzydziestu Trzech Łuków) z 1602Foto: Wiki Commons

Trzecie co do wielkości miasto Iranu położone jest ok. 340 km na południe od Teheranu. Miasto leży w oazie na Wyżynie Irańskiej, u stóp łańcucha górskiego Zagros na wysokości 1590 m n.p.m. Isfahan położony jest na przecięciu szlaków północ-południe oraz wschód-zachód.
- Iran ma mnóstwo pięknych miejsc do zobaczenia, ale gdyby to stopniować i wybierać, to każdemu w pierwszej kolejności zawsze proponowałem Isfahan, nazywane także Eshafanem - tak Irańczycy to wymawiają - mówi gość "4 do 4" Michał Adamiak, iranista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Każda osoba, która skorzystała z tej porady, po powrocie stwierdzała, że rzeczywiście miejsce to niesamowicie utrwala się w pamięci - dodaje.

Ali
Ali Kapu (Wysokie Wrota); foto: Wikimedia

Mosty na rzece Zajande Rud, imponujące pałace, meczety - to robi niezwykłe wrażenie. Czym wyróżniają się na tle innych tego typu budowli w Iranie czy też na całym świecie? - Można powiedzieć, że meczety i pałace można zobaczyć wszędzie - zgoda. Natomiast stopień perfekcji, jaki osiągnęli Irańczycy w zdobieniu tych budowli, wykończeniu, jest najwyższy z możliwych. To powala na kolana. I to dosłownie, bo człowiek często czuje się wręcz przytłoczony tym, co widzi - zachwala gość Czwórki.
Czasy świetności nadeszły dla Isfahanu w XVI w., gdy szach Abbas I Wielki z dynastii Safawidów ustanowił w tym mieście stolicę imperium perskiego. - To miasto jest oczywiście znacznie, znacznie starsze, ale pozostałości tamtych czasów nie są tak efektowne i interesujące. Dlatego też to, co warto zobaczyć i jest szczególnie imponujące, to dokonania z XVI i XVII w. - zaznacza Iranista.
Wbrew wątpliwościom wielu osób, przekazom medialnym i stereotypom, irańskie miasta są żywe i dzieje się tam wiele ciekawych rzeczy. Nie inaczej jest w Isfahanie. Pobyt tam nie musi się ograniczyć do zwiedzania zabytków. - Trzeba przyznać, że ze względu na procesy transhumacyjne, w czwartek wieczór, kiedy w Iranie zaczyna się weekend, główne ulice miast się zaludniają. Ludzie w tym mieście żyją bardzo aktywnie. Wygląda to w ten sposób, że zabytki są częścią żywego miasta - zachęca do odwiedzenia Isfahanu Adamiak.
(ac/mc)

Czytaj także

Iran. Jadąc tam, omijaj Teheran

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 19:24
Kraj, który wywołuje bardzo skrajne emocje. Niektóre polskie kapele rockowe miałyby poważny problem z tym, by tam zagrać koncert. - W irańskim prawie jest jednak wiele niejasności - mówią podróżnicy Jagoda Pietrzak oraz Norbert Skrzyński. - Wielu rzeczy tam "nie wolno, ale...".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Media kłamią? "Pojedź do Iranu, by zobaczyć, jaki jest naprawdę"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 15:00
Prawdziwy Iran różni się od kraju, który znamy z telewizji i gazet. Właśnie rozpoczął się tam rok 1392, a pierwszy dzień wiosny i nowego roku obchodzono w tym samym czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Wietnamu najlepiej zacząć od południa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 18:00
Wietnam to kraj niezwykle przyjazny turystom. Oferuje wspaniałą przyrodę, gościnnych mieszkańców oraz bogatą, oryginalną kuchnię.
rozwiń zwiń