Rasizm w Polsce - realny problem czy medialna nagonka?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 12:00
- Nazywanie Polaków rasistami jest krzywdzącym uogólnieniem - przekonuje psycholog prof. Paweł Boski. - Nie ulega jednak wątpliwości, że dużo bardziej przykre dla obcokrajowców jest to, jak podchodzą do nich instytucje państwowe, a nie zwykli ludzie na ulicy.
Audio
  • Prof. Paweł Boski i Anna Trylińska o polskich obliczach rasizmu (Czwórka/4 do 4)
  • Czy rasizm rzeczywiście jest w Polsce problemem? - materiał Eli Burzy (Czwórka/4 do 4)
Rasizm w Polsce - realny problem czy medialna nagonka?
Foto: Glow Images/East News

- Do Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka w MSW zgłoszono w ubiegłym roku 175 zdarzeń przestępstw, motywowanych nienawiścią – mówi Wirginia Preis z ministerstwa. – Ponad 25 proc. to zdarzenia na tle ksenofobicznym wymierzone w cudzoziemców lub obywateli polskich, ale o innym pochodzeniu narodowym i etnicznym niż polskie.

Zdaniem Anny Trylińskiej, prawnik ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, rasizm w Polsce to problem, który należy rozwiązać. - Przygotowując się do tej rozmowy przeczytałam wiele materiałów na stronach różnych nacjonalistycznych ugrupowań. W większości wydźwięk miał być taki, że problem rasizmu jest "nadmuchany" przez media. W mojej opinii jednak to nie jest prawda. Polacy są rasistami - mówi gość "4 do 4". - W naszym kraju jest także przyzwolenie społeczne na wyrażanie negatywnych opinii, na przykład, że Rom to Cygan, który jest brudny. Podobnie jest z Afrykanami, pod adresem których pada również wiele obraźliwych zdań.

Z tą opinią nie zgadza się prof. Paweł Boski, psycholog międzykulturowy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, którego zdaniem określanie Polaków mianem rasistów jest zbyt daleko idącym uogólnieniem. Nietrafnym i dla wielu krzywdzącym. To, czy używamy słów, które przez niektórych mogą być uważane za "nacechowane negatywnie" zależy w dużej mierze nie od naszych chęci, a m.in. wykształcenia i środowiska. - Po prostu ludzie lepiej wykształceni mają większe bogactwo języka i używają zwrotów bardziej delikatnych. A poza tym wiedzą, co to jest poprawność polityczna - przekonuje ekspert i dodaje, że sformułowania używane przez pojedyncze osoby nie są tak krzywdzące, jak krzywdzące bywają posunięcia niektórych państwowych instytucji. - O tym się nie mówi. A rasizm państwowy czy instytucjonalny jest znacznie ważniejszy niż to, czy ktoś spojrzy "krzywo" na obcokrajowca na ulicy - mówi ekspert.

Nową kampanię społeczną, pod hasłem "Rasizm - walczę, nie milczę", rozpoczęło niedawno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Akcja ma pomóc cudzoziemcom, mieszkającym w Polsce.

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rasizm
Czytaj także

Żony astronautów - jak żyć z problemami nie z tej ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 14:00
Media kreowały je na nowoczesne i wyzwolone, w rzeczywistości zmagały się z prozą życia – zdradami, alkoholizmem i despotycznymi partnerami. Żony amerykańskich astronautów były gwiazdami, które blaskiem dorównywały sławie Jackie Kennedy. Ich historie spisała dziennikarka Lily Koopel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto być samozwańczym szeryfem?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 15:00
Donosy do straży miejskiej albo policji, przebijanie kół, naklejanie obraźliwych nalepek - to tylko niektóre z metod walki z kierowcami, którzy parkują gdzie popadnie. Niektórzy nakręcają amatorskimi kamerami piratów drogowych. Czy ma to sens?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie lekceważmy kłopotów ze snem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 13:24
Blisko 40 procent Polaków narzeka na kłopoty ze spaniem. Problemu nie należy lekceważyć, bo przewlekłe zaburzenia mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.
rozwiń zwiń