Nie jesteś skazany na kartę zbliżeniową

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 17:24
Właśnie weszły przepisy mówiące o tym, że każdy klient może zażądać wyłączenia funkcji zbliżeniowej na swojej karcie. Jeśli bank tego nie uczyni, w przypadku kradzieży naszego "plastiku", to po jego stronie będzie odpowiedzialność za poniesione przez nas straty.
Audio
  • Każdy bank ma obowiązek wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowych, o ile wyrazimy takie życzenie (Czwórka/4 do 4)
Karta kredytowa
Karta kredytowaFoto: Glow Images

- Fakt wprowadzenia takiej regulacji i takiego zastrzeżenia należy oceniać pozytywnie, chociaż tak naprawdę nie powinno jej być - mówi w "4 do 4" Michał Saderek z Open Finance. - Rynek sam powinien się wyregulować i banki same powinny coś takiego umożliwiać, a klient od dawna powinien mieć taki wybór.
Nie brakuje głosów, że regulacje wprowadzono na skutek panicznych głosów rzeszy osób, które głośno mówiły, że karty zbliżeniowe są niebezpieczne. - Taka gorączka rzeczywiście była, odrobinę nakręcona zresztą przez media - potwierdza Saderek.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zgłoszenie zaginięcia karty jest teraz łatwiejsze

O tym, że na nasze życzenie funkcja płatności zbliżeniowych może być deaktywowana, zadecydowało kilka bezstronnych instytucji. - Do tego grona zaliczamy Narodowy Bank Polski oraz Komisję Nadzoru Finansowego - opowiada Kuba Kiwiar z firmy VISA.
Wszystkie banki mają obowiązek na nasze życzenie wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowych. Niektóre jednak zaznaczają, że decydując się raz na taki ruch, nie będziemy mogli ponownie ich uruchomić i konieczne będzie wyrobienie nowej karty.
(ac/bch)

Czytaj także

Bez karty kredytowej niebawem nie da się już żyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 15:50
Nie posiadanie kart kredytowych, czy choćby rachunku w banku coraz bardziej utrudnia życie. Czy jednak istnieje realne zagrożenie, że niebawem ci, którzy pozbawieni są takich "przywilejów" pozostaną całkiem wykluczeni finansowo ze społeczeństwa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mniejsze prowizje od opłat kartą

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 14:46
W Polsce tylko w 1/4 punktów handlowych można płacić kartą. Powodem tej sytuacji są wysokie opłaty interchange. Bruksela zdecydowała, że czas to zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portfel przepełniony kartami? Wkrótce zastąpi je telefon

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:40
Służą nam do płacenia, zastępują bilety, umożliwiają wejście do pracy - karty zbliżeniowe zdominowały nasze portfele. Wiążą się z tym jednak pewne kłopoty. Jak je rozwiązać?
rozwiń zwiń