Chcesz zmienić pracę? Podpisz umowę przedwstępną

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:00
Bywają sytuacje, gdy dostajemy wstępną propozycję nowej pracy i nie zważając na różne możliwości, błyskawicznie rezygnujemy ze starej, przebierając nogami na myśl o przyszłych wyzwaniach oraz wyższej pensji. Warto w takiej sytuacji zabezpieczyć się i zawrzeć umowę przedwstępną.
Audio
  • Umowy przedwstępne nie są regulowane przez prawo pracy, lecz kodeks cywilny. Chronią one interesy pracownika, a nie pracodawcy (Czwórka/4 do 4)
Umowa
UmowaFoto: Glow Images/East News

- Kandydat, który składa wypowiedzienie, powinien poprosić o umowę przedwstępną - mówi Monika Styczyńska, ekspert rynku pracy. - Taka umowa pomiędzy wybranym kandydatem, a pracodawcą, powinna określać rodzaj, miejsce i czas pracy, termin jej rozpoczęcia oraz wynagrodzenie. Jest to umowa, która zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy o pracę w tym określonym czasie - precyzuje.
Jest to rozwiązanie istotne i w wielu sytuacjach potrzebne. Michał Filipkiewicz z praca.pl wyjaśnia w "4 do 4", dlaczego. - Umowę tę podpisujemy, gdy jedna ze stron nie może jeszcze podpisać umowy o pracę, bo np. nas jako pracownika obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, bądź parafowanie dokumentu wymaga ukończenia przez nas jakiegoś kursu, zdania egzaminu, czy też stworzenia dla nas miejsca pracy.
Taka umowa ma chronić pracownika na wypadek, gdyby pracodawca się rozmyślił i nie chciał jednak zawrzeć z nim umowy o pracę. Na podstawie pisma przedwstępnego ma podstawy do walki przed sądem o swoje prawa. Umowy przedwstępne nie są regulowane przez prawo pracy, lecz kodeks cywilny. Za złamanie jej postanowień, pracownik może ubiegać się o odszkodowanie sięgające trzykrotną wysokość pensji uzgodnionej w umowie.
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca prawo pracy
Czytaj także

Dni wolne nie przekładają się na wypoczynek

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 13:00
Nie licząc weekendów, Polacy mają zagwarantowane ustawowo 13 dni wolnych od pracy. To dużo na tle Europy, ale dla niektórych osób wciąż za mało. Z drugiej strony, podliczając godziny pracy, jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce. Skąd ten paradoks?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przerwać błędne koło bezrobocia młodych?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:05
W Polsce pracy nie ma ok. 1/3 osób młodych. Kto jest winien: system, szkoły, czy sami młodzi, którzy nie potrafią, bądź nie mają odpowiedniej motywacji, by szukać i znaleźć zatrudnienie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pracusie i leniuszki - kto pracuje najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 12:00
Są narody, które pracują bardzo dużo, zdarza się, że i po 10 godzin dziennie. Przedstawiciele innych w pracy nie spędzają nawet 7 godzin. Kto ile pracuje, i kto ma najbardziej stresującą pracę, sprawdziliśmy w "Bed and Breakfast".
rozwiń zwiń