Polacy lekceważą przepisy ruchu drogowego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:20
Polscy kierowcy nie przywiązują wielkiej uwagi do przepisów ruchu drogowego. Najczęściej łamią je zbyt szybką jazdą. Okazuje się jednak, że niebezpieczeństwo na drodze może spowodować nie tylko osoba za kółkiem, ale również zła organizacja ruchu.
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Kulikim o polskich kierowcach i organizacji ruchu drogowego (Czwórka/4 do 4)
Polacy lekceważą przepisy ruchu drogowego
Foto: Glow Images/East News

- Kierowca z malutkiej miejscowości, który wjedzie do dużego miasta, ma prawo czuć się w nim zagubiony - mówi Tomasz Kulik, zawodowy kierowca i instrukor nauki jazdy. - Taka osoba jedzie wolno, ale bezpiecznie. Ma on wtedy czas zauważyć znaki i na przykład zawczasu zmienić pas ruchu. Ludzie nie powinni narzekać, że kierowcy jeżdzą wolnym tempem. Wręcz powinni się z tego cieszyć.

Czytaj także: Szalony... jak polski kierowca<<<

Gość Czwórki dodaje, że Polacy zbyt nonszalancko podchodzą do przepisów. Ponadto, jeśli chodzi o błędy kierowców na drodze, to ekspert kieruje zarzuty także w stronę organizacji ruchu. - Zdarza się, że pionowe znaki drogowe nie zgadzają się z poziomymi. Drogowcy wiele skrzyżowań oznaczają niechlujnie i źle organizują sygnalizację świetlną - wyjaśnia instruktor.

Według Tomasza Kulika jest sposób, aby kierowcy jeździli bezpieczniej. Po prostu wystarczy, aby wcześniej wychodzili z domów, co pozwoli im wolniej jechać samochodem.

W audycji słuchacze Czwórki podzielili się swoimi opiniami na temat kierowców z całej Polski. Ponadto Tomasz Kulik zdradził nam, jak wygląda kurs i egzamin na instruktora nauki jazdy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "4 do 4".

bc/pj

Czytaj także

Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
- Jak się ma 20 lat, to nic nie jest straszne. Inaczej się wszystko przeżywa i jest to po prostu fajna przygoda - mówi Włodzimierz Zientarski o podróżowaniu autostopem. Jazda w ten sposób wiąże ze sobą wiele ciekawych i niezapomnianych przygód, ale również może być niebezpieczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odroczona dorosłość" milionów młodych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
Według danych Eurostatu, 2 miliony Polaków w wieku od 15 do 35 lat nie uczy się, ani nie pracuje. Zamiast tego wolą bez końca żyć na garnuszku rodziców. O problemie odwlekania samodzielności młodych ludzi, rozmawialiśmy w Czwórce z socjologiem Krzysztofem Martyniakiem oraz dr Michałem Sitkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monitoring nie gwarantuje bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 13:00
W całej Polsce jest zainstalowana niezliczona ilość kamer monitorujących poczynania mieszkańców. Okazuje się jednak, że urządzenia nie śledzą każdego naszego ruchu.
rozwiń zwiń