60% Polaków deklaruje, że żyje w związku partnerskim, lecz jednocześnie nie potrafi opisać, na czym taki związek polega – mówi Małgorzata Borowska, ekspert projektu „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn”.
W praktyce, jeśli nawet oboje partnerzy pracują zawodowo, jedno ponadto wykonuje większość obowiązków domowych. Często zdarza się też, że pracuje tylko jedno z nich, a drugie poświęca się domowi. Gość „Magazynu” zwraca uwagę, że nierówny podział ról może przynieść „bolesne konsekwencje” dla obojga partnerów.
Jak tłumaczy Małgorzata Borowska, partner, który zajmuje się domem i wychowaniem dzieci, pogarsza swoją sytuację na runku pracy, ponieważ mniej na tym rynku działa, mniej zarabia i krócej zbiera na emeryturę. Natomiast partner, który poświęca się pracy, ma gorszy kontakt z dziećmi oraz nie ma życia prywatnego. – Brak partnerstwa szkodzi – podkreśla gość Justyny Dżbik.
Projekt „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn” ma zachęcać Polaków, by byli bardziej partnerscy w domu i w życiu zawodowym – tłumaczy Małgorzata Borowska. Jak wyjaśnia, program ma nie tylko zdiagnozować, jak wygląda podział ról zawodowych i prywatnych w gospodarstwach domowych. Ma także informować o systemowych rozwiązaniach istniejących na rynku pracy, które mogą pomóc w budowaniu bardziej partnerskich relacji pomiędzy partnerami. – Ważne, byśmy nie byli tylko pracownikami, ale mogli się też spełniać na innych polach – podkreśla ekspert.
Zdaniem Małgorzaty Borowskiej, należy zachęcać Polaków do korzystania z istniejących przepisów kodeksu pracy, które umożliwiają rodzicom między innymi dzielenie się urlopem macierzyńskim i wychowawczym. – Tak samo, jak dbamy o siebie na rynku pracy, tak powinniśmy zadbać o siebie w życiu rodzinnym – podkreśla ekspert.
Więcej o projekcie w rozmowie Justyny Dżbik z Małgorzatą Borowską. Kliknij ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” bądź filmu w boksie „Video” po prawej stronie.
ap