W przeddzień Światowego Dnia bez Papierosa Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Instytut Spraw Publicznych i Stowarzyszenie Antynikotynowe MANKO, wezwały do powstrzymania ofensywy koncernów tytoniowych zarzucając im hipokryzję, a władzom przymykanie oka na niejednokrotnie sprzeczne z prawem działania.
Anna Kozieł z przedstawicielstwa WHO w Polsce podkreśla, że - w skali świata - chodzi o wielkie, wprost trudne do wyobrażenia pieniądze: tryliony dolarów. W ocenie Anety Król-Żurawskiej z Instytutu Spraw Publicznych, lobbiści w Sejmie niejednokrotnie wchodzą w role oficjalnych ekspertów, a w ministerstwach przedstawiają się jako tak zwana "strona społeczna", wymagana przy konsultowaniu projektów. - To łamanie prawa - oznajmia i zaznacza, że lobbing nie jest z zasady niczym złym, ale musi być prowadzony jawnie.
Poważne "zniekształcenia"
O braku rozróżnienia kto jest rzetelnym ekspertem, a kto lobbystą mówiła też na spotkaniu z dziennikarzami Magdalena Petryniak ze Stowarzyszenia Antynikotynowego MANKO. Zwróciła uwagę, że w efekcie ciągle nie udaje się wprowadzić niekorzystnych dla koncernów tytoniowych zmian.
- Jeśli coś jest dla nich korzystne, dziwnie łatwo można zrealizować - stwierdziła Petryniak. Dała przykład ostrzeżeń obrazkowych na paczkach papierosów. Pewna marka na opakowaniach umieściła roześmiane, pomalowane w barwy narodowe twarze kibiców Euro 2012. Twarzy zniekształconych przez nowotwory na paczkach nie ma.
Oznakowania obrazkowe miały wejść w życie w przyszłym roku, ale przedstawiciele koncernów oświadczyli, że to absolutnie niemożliwe: producenci nie zdążą a poza tym, takie obrazki - stwierdzili - nie mają wpływu na kupujących.
Troska o własną kieszeń
Łukasz Balwicki, lekarz z Polskiego Stowarzyszenia Programów Zdrowotnych, leczący nałogowych palaczy, zwraca natomiast uwagę na kampanię prowadzoną przez koncerny tytoniowe "zatrzymać przemyt.pl". Deklarowanym celem autorów kampanii jest troska o finanse państwa, a rzeczywistym - zdaniem lekarza - o własne finanse.
Doktor Balwicki podkreślił, że podniesienie ceny paczki papierosów powoduje porzucenie nałogu przez 4% palaczy. - Koncerny doskonale o tym wiedzą i stąd kampania "zatrzymać przemyt.pl" - dodał.
Decyzją Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, tematem Międzynarodowego Dnia bez Papierosa będzie "Ingerencja przemysłu wyrobów tytoniowych".
IAR, mr