Studencka droga do Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 07:00
To program, dzięki któremu tysiące studentów najróżniejszych kierunków mogą poznawać europejskie kraje. Chcesz wziąć w nim udział? Wystarczy mieć dobre stopnie i oczy szeroko otwarte, by nie przegapić okresu aplikacji.
Audio
  • Czwórkowicze wyjeżdżają na Erasmusa? - sonda
  • Wszystko o programie Erasmus - materiał reporterski
  • Rozmowa z gośćmi Czwórki, Anitą Świerzbińska i Pauliną Kakareko

Erasmus powstał w 1987 roku, polscy studenci mogą jednak korzystać niego dopiero od 1998 roku. Dziś to program, który cieszy się wśród młodych ludzi największym powodzeniem.

Żeby wyjechać na studia bądź praktyki zawodowe w ramach Erasmusa trzeba spełniać właściwie dwa podstawowe kryteria: chcieć i dobrze się uczyć. – Warto także znać język i wiedzieć, kiedy aplikować – dodaje Karol Ślusarski z Erasmus Student Network. – Czas aplikacji to zazwyczaj początek roku kalendarzowego, w zależności od uczelni. Można wyjeżdżać od drugiego roku studiów.

Udział w programie może także zaowocować w przyszłości. Bo choć co piąty absolwent szkoły wyższej w Polsce nie może po dyplomie znaleźć pracy, uczestnicy Erasmusa nie mają aż takich problemów. – Zdecydowanie warto pojechać – mówi Magdalena Mulec z Menpower Group. – Pracodawcy bowiem szczególnie zwracają uwagę na znajomość języków obcych, a tę można podczas Erasmusa podszlifować w praktyce. Poza tym osoby po Erasmusie są bardziej samodzielne, to wartościowi kandydaci dla firm międzynarodowych, gdyż mają doświadczenie w międzynarodowym środowisku.

Erasmus: polscy studenci wybierają uczelnie w ciepłych krajach

Zdaniem studentów, którzy w takim programie partycypowali, wszystko jednak zależy od kraju do którego się trafi. – Ja nauczyłam się bardzo dużo – mówi Anita Świerzbińska, która była w Niemczech. Pewnie, że było imprezowanie, ale oprócz tego były studia, podczas których zajęcia prowadzono po angielsku.

Anita
Anita Świerzbińska i Paulina Kakareko wraz z Krzysztofem Grzybowskim

Niektórzy twierdzą jednak, że takie wyjazdy to półroczne wakacje i niczego na nich nie można się nauczyć. Czy to prawda i jak przyszli pracodawcy patrzą na zagraniczne stypendia? Dowiedz się więcej o Erasmusie i posłuchaj rozmowy z gośćmi Czwórki Anitą Świerzbińską i Pauliną Kakareko, które uczestniczyły w programie.  

Do audycji "4 do 4" zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku po godzinie 13.

(kd)

Czytaj także

Studencie, każą ci płacić? Sprawdź, czy mają do tego prawo!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 16:00
Na wielu wydziałach wciąż trwa tzw. "kampania wrześniowa", czyli poprawkowa sesja egzaminacyjna. Warto wiedzieć, do kogo zgłosić się, gdy zauważamy, że płacić musimy za coś, za co nie powinniśmy. – To walka w słusznej sprawie, czyli o respektowanie praw studentów – mówi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współlokator idealny czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 04:00
Castingi na wspólokatorów stają się coraz bardziej popularne, bo dobry lokator to skarb. Warto pamiętać, że na takim spotkaniu obie strony mogą stawiać pytania i wymagania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy problem: połowa Polaków z wyższym wykształceniem...

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 16:30
Z badań wynika, że co drugi Polak ukończy studia przed 30. rokiem życia. To powód do dumy? Nie do końca. - W ostatnich latach uczelnie "poszły" w liczbę wypuszczanych absolwentów, a nie w jakość ich kształcenia - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń