Psycholog szkolny pomoże w (prawie) każdej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:36
– Najważniejszą z ról psychologa szkolnego jest dawanie wsparcia uczniom – tłumaczy Katarzyna Dąbrowska, psycholog.
Audio
  • Rola psychologa w życiu uczniów - materiał Dominika Olędzkiego

– Nie jesteśmy nauczycielami. W gabinecie uczeń powinien móc czuć się bezpiecznie.

Zdaniem Dąbrowskiej uczniowie powinni móc zgłosić się do psychologa z każdym problemem i jednocześnie czuć, że nie są oceniani. Ważne jest też, by uczeń miał świadomość, że to, co mówi psychologowi szkolnemu nie "wypłynie" potem na przykład w pokoju nauczycielskim.

A, zdaniem ekspertów, młodzież licealna ma szereg różnych problemów. – To okres wchodzenia w dorosłość, stąd bierze się większość zmartwień – mówi Monika Grześ, psycholog. – Do tego dochodzi stres przedmaturalny, a potem obawy związane ze znalezieniem miejsca pracy.

Według Grześ panika osiąga apogeum najczęściej tuż przed egzaminem dojrzałości. – Ci bardziej ambitni uczniowie zaczynają się do matury przygotowywać już dużo wczesniej, ale większość młodych ludzi niestety zwleka z nauką do ostatniej chwili – mówi ekspertka Czwórki.

Kolejnym zmartwieniem młodych ludzi są relacje z rówieśnikami. Dlatego wszyscy chyba są zgodni – uczniowie powinni zgłaszać się do szkolnych psychologów ze swoimi problemami. – To powinien być pewien komfort, tymczasem nie zawsze uczniowie mają odwagę, by się do nas zgłaszać – mówi Dąbrowska. – A poza tym niestety nie zawsze jest to akceptowane społecznie.

Dowiedz się więcej o pracy psychologa szkolnego i o tym, dlaczego warto sięgać po pomoc, zamiast radzić sobie z problemami na własną rękę, słuchając całego materiału Dominiksa Olędzkiego z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Szkoła bezpieczna, bez przemocy i narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 14:50
Pomysłów na bezpieczną szkolę było i jest wiele. Monitoring, bramki przed wejściem, ścisła kontrola uczniów. Był też program "Zero tolerancji". Nic to nie daje. MEN realizuje obecnie inny program.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technikum to znakomita droga kształcenia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 12:38
- Dziś zbieramy smutne żniwo tego, że traktowaliśmy szkolnictwo zawodowe jak coś gorszego i wstydliwego - mówi Anna Wdowińska-Sawicka z "Perspektyw".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje wyrażaj słowem, nie czynem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:57
Problem przemocy w szkole jest tak stary jak stara jest szkoła, z tą różnicą, że ciągle zmieniają się jej uwarunkowania i formy. Nie ma jednej metody, która zwalczy agresję wśród uczniów. Nie ma także sposobu, który całkowicie by ją wykluczył.
rozwiń zwiń