Prawdziwy bunt, czyli protesty z farbą w tle

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 09:00
Oblewanie szyb eleganckich butików i banków czerwoną farbą to wyraz niezadowolenia społecznego i bezsilności, czy zwykły akt wandalizmu? - To chęć zwrócenia na siebie uwagi - mówi Agnieszka Rothert, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio

Aktywiści oblali niedawno czerwoną farbą elewację sklepu w zabytkowej stołecznej kamienicy. Wcześniej w grudniu, w podobny sposób, zniszczono frontową ścianę jednego z banków, oraz sklep z biżuterią. Organizatorzy tych akcji twierdzą, że walczą z kapitalistycznym, konsumenckim sposobem życia. W komentarzach pod niektórymi artykułami dotyczącymi tych wydarzeń przeważają określenia "wandalizm" i "chuligaństwo". Pod innymi pojawiają się jednak głosy poparcia.  "Dopóki czegoś nie zniszczymy, nikt o nas nie usłyszy" – piszą internauci.

– Te wydarzenia trzeba rozpatrywać w kategoriach protestu i przemyślanej akcji, której efektem jest akt wandalizmu, czyli zniszczenie mienia – tłumaczy Agnieszka Rothert. – To nie bezsilność ich do tego pchnęła, wręcz przeciwnie. To chęć zamanifestowania swoich poglądów. Taka walka najczęściej skierowana jest przeciwko wielkim korporacjom. Chodzi o to, by po prostu przyciągnąć uwagę społeczeństwa. To istota całego zagadnienia.

Zdaniem Julii Kubisy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, oblewanie czerwoną farbą "kapitalistycznych" kamienic w Warszawie to element "zakrojonej na szeroką skalę strategii", którą obrała grupa. – Nagłaśniają problemy, o których mówiło się wcześniej, ale w sposób, którego dotychczas nie stosowano – mówi gość Czwórki.

Bunt przeciwko systemowi, czy zwykły wandalizm? Jak dziś możemy się buntować i czy cel rzeczywiście uświęca środki? Posłuchaj dyskusji z gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego w audycji "4 do 4", a także tego, co do powiedzenia na ten temat mają słuchacze Czwórki, klikając w pliki dźwiękowe.

Julia
Julia Kubisa i Agnieszka Rotherd wraz z Krzysztofem Grzybowskim

(kd)

Czytaj także

Komu przeszkadza pani z pietruszką?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 08:00
Wysokie koszty utrzymania, ograniczone kompetencje i niska efektywność to powody, dla których coraz więcej Polaków chce likwidacji straży miejskiej. Czy rzeczywiście nam się to opłaci, dyskutowaliśmy w "audycji 4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogniu, krocz ze mną...

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 06:05
- Pierwsze podpalanie pamieta się bardzo długo - mówią Aleksandra Olszewska oraz Julian Waglewski - przedstawiciele grupy kuglarskiej Nocturn, którą można spotkać na warszawskiej starówce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Student się wije przy Mandarynie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 16:30
Kiedyś kluby studenckie były dla elit. Dziś kultura studencka jest już w mainstreamie i właśnie ociera się o nurt plebejski. Czy współczesny żak naprawdę przedkłada twórczość Weekendu nad wersy Kazika Staszewskiego?
rozwiń zwiń