Nadawanie imion dzieciom - będzie więcej swobody?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 10:00
Rząd szykuje nowe przepisy w zakresie nadawania imion - dzięki nim rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona zdrobniałe i "bezpłciowe". Jeśli przepisy wejdą w życie, możliwe będzie nazwanie dziecka imieniem Jaś, albo Angel.
Audio
  • Nadawanie imion - co zmieni liberalizacja przepisów? (4 do 4/Czwórka)
  • Czy należy zmieniać przepisy ws. nadawania imion dzieciom? - sonda (4 do 4/Czwórka)
  • Izabela Winiarska m.in. o tradycji imion polskich (4 do 4/Czwórka)
Nadawanie imion dzieciom - będzie więcej swobody?
Foto: Glow Images/East News

Obecnie prawo uniemożliwia nadawanie dzieciom imion "bezpłciowych", albo śmiesznych. Jednak, choć są tacy, którzy nie wstydzą tego, jak się nazywają, niektórzy z jakichś powodów zmieniają swoje imię.

Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone: według Pawła rodzice powinni mieć możliwość absolutnej kontroli nad wszystkimi aspektami życia dzieci, i to bez ingerencji państwa. Zdaniem Lakena ustawa jest śmieszna, a Magdalena obawia sie, że po jej wprowadzeniu w życie, że "znów patole będą nadawać dzieciom imiona bohaterów seriali brazylijskich". – Tak mało Polski w tej Polsce, więc nich choć imiona polskie zostaną… – pisze nasza słuchaczka.

Jak twierdzi Izabela Winiarska, językoznawca i historyk języka, imiona zmieniały się od zawsze. – Ale my, używając współczesnej polszczyzny, mamy pewne tradycje związane z ich nadawaniem – mówi gość Czwórki. – Dlatego, choć zgadzam się, że rodzice powinni mieć możliwość decydowania o imionach swoich dzieci, pamiętajmy, że ograniczają nas pewne ramy języka polskiego. Standardy, które mamy: że imię musi być zgodne z polskim systemem fleksyjnym, jednoznacznie wskazywać na płeć i nie może ośmieszać tego, kto je nosi, nie są złym zwyczajem.  

Brazylijskie telenowele nadal jednak są inspiracją dla ludzi z wielu krajów, np. na Ukrainie nadawanie imion nie jest ograniczane żadnymi przepisami. Co wolno, a czego nie wolno w kwestii nadawania imion w różnych krajach? Gdzie jest największa swoboda i czym to skutkuje? I, jeśli ustawa zostanie wprowadzona - kiedy będziemy obchodzić imieniny?

By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrań rozmów z "4 do 4".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 13.

(kd/czwórka)

Czytaj także

Dziecko też człowiek. Jakie ma prawa?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 18:00
Czy do Rzecznika Praw Dziecka naprawdę piszą dzieci? Okazuje się, że tak. I to z problemami różnego kalibru – od zbyt krótkiej wieczorynki, po domową przemoc. – Oczywiście, że przed nami jeszcze długa droga, bo wiele jest do zrobienia - mówi w Czwórce Marek Michalak. – Ale jest coraz lepiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie imię dla dziecka? Moda decyduje o wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 13:01
Janek i Julia to wciąż najchętniej nadawane imiona - wynika z danych stołecznego Urzędu Stanu Cywilnego. W 2012 roku w Warszawie urodziły się 874 Julie, a prawie 1000 chłopców otrzymało imię Jan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń