61 % procent Polaków w ogóle nie czyta książek. Nie bądź taki jak inni!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 13:55
Żeby dobrze pisać trzeba dużo czytać twierdzą teoretycy literatury. Dodatkowo przydadzą się solidność, cierpliwość, regularność oraz czytelnicy. Czy w Polsce opłaca się być zawodowym pisarzem i jak wygląda u nas kultura czytania?
Audio
  • Jak wygląda rynek wydawniczy w Polsce? (4 do 4/Czwórka)
  • O modzie na czytanie opowiada Hanna Grudzińska z wydawnictwa Marginesy (4 do 4/Czwórka)
61 37; procent Polaków w ogóle nie czyta książek. Nie bądź taki jak inni
Foto: Glow Images/East News

Długi majowy weekend to czas, który idealnie nadaje się do nadrobienia kulturalnych zaległości, także tych literackich. A w tej kwestii mamy sporo do nadrobienia, bowiem z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w ubiegłym roku 61 procent Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Tymczasem zdaniem ekspertów czytanie wyzwala w nas zrozumienie innych i tego, czego sami nie przeżywamy: - W ten sposób nie tylko poznajemy inne teksty, czy cudze myśli, ale też możemy pozbyć się strachu - wyjaśnia dyrektor Biblioteki Narodowej, Tomasz Makowski.

W naszym kraju po książki najczęściej sięgają nastolatki, kobiety i mieszkańcy dużych miast. Ale ilość "połykanych" tytułów nie idzie w parze z wykształceniem, bo co trzecia osoba po studiach w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie przeczytała żadnej książki.

Cały czas spada także ich sprzedaż, choć nie tak drastycznie jak w 2011 roku, kiedy to zanotowano spadek aż o 11 procent. I ciągle daleko nam do złotego okresu na polskim rynku wydawniczym, który przypadł na początek lat 90. Wówczas największe bestsellery sprzedawały się w nakładach przekraczających milion egzemplarzy. Obecnie średni nakład wynosi 4-5 tysięcy książek, a wydawnicze hity rozchodzą się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy.

 - Zamiast załamywać ręce nad tym, że mało czytamy, spróbujmy zrobić coś, co zmieni ten stan rzeczy - apeluje Hanna Grudzińska z wydawnictwa Marginesy. - Ja traktuję to trochę jak misję. Jestem wydawcą i moim zadaniem jest nakłonić innych do czytania. Ale gdybym była bibliotekarzem też bym to robiła. Skoro namawiamy ludzi na zdrowy tryb życia, to dlaczego nie przekonać ich do literatury.

W dyskusji w Czwórkowym studiu udział wzięli wydawcy, pisarze i słuchacze. Nagrania z "4 do 4" dołączone są do tekstu.

kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA
Czytaj także

Graham Masterton: horrory i poradniki seksualne są podobne - dotyczą ludzi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 16:00
Mistrz grozy opowiada, że tematyka seksu jest mu bliska właściwie od czasów młodości. – Moje książki poruszają bardzo różne tematy, ale właściwie wszystkie są o jednym: o ludziach – powiedział Masterton w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arcydzieła literatury iberoamerykańskiej: Llosa i Márquez

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 14:15
Kolumbijczyk Garcia Márquez i Peruwiańczyk Vargas Llosa należą do grona najbardziej utytułowanych twórców literatury iberoamerykańskiej. W cyklu "CzytoCzytamto" prezentujemy dwie książki napisane przez dwóch noblistów: "Sto lat samotności" i "Ciotka Julia i skryba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki promuje czytelnictwo

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 12:20
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki. Doroczne święto mające promować czytelnictwo ustanowiło UNESCO w 1995 roku. Postanowiliśmy sprawdzić jak ten dzień będzie wyglądać w Polsce.
rozwiń zwiń