Dr Janusz Sierosławski: nałóg to kwestia systemu nerwowego, a nie wieku inicjacji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 16:50
Obniża się wiek, w którym młodzi ludzie sięgają po używki. Dziś pierwsze przygody z papierosami i alkoholem mają nawet 13-latki.
Audio
  • Rozmowa z dr Januszem Sierosławskim z Instytutu Psychiatrii i Neurologii (4 do 4/Czwórka)
  • Dlaczego sięgamy po używki? (4 do4/Czwórka)
Dr Janusz Sierosławski: nałóg to kwestia systemu nerwowego, a nie wieku inicjacji
Foto: Glow Images/East News

 - Tezę o obniżaniu się wieku inicjacji ja usłyszałem po raz pierwszy w latach 70. - mówi dr Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii. - I myślę sobie, że gdyby on się tak obniżał cały czas, to teraz mielibyśmy go na poziomie okresu prenatalnego. A kto wie, czy nie prekoncepcyjnego.

Z badań, które co cztery lata przeprowadza Instytut wynika, że zmienia się rozpowszechnienie, ale nie wiek inicjacji.

 - Skoro dzieciaki same potrafią wyszperać w internecie, które z powszechnie dostępnych środków potrafią zaburzyć część ośrodkowego układu nerwowego, to szkoda, że nie poszukają też informacji jak w perspektywie tygodni czy miesięcy ten środek niszczy nerki - uważa Mariusz Jędrzejko z Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu. - Bo oprócz narkotyków coraz większą popularnością cieszą się też ogólnie dostępne leki: syropy na kaszel, tabletki przeciwbólowe oraz substancje stosowane do higieny osobistej.

W terapii uzależnień psychologowie nie skupiają się jedynie na samym nałogu: - W trakcie rozmów z pacjentem stawiam nacisk na tzw. interes psychologiczny - mówi terapeutka, Monika Wesołowska. - Czyli na to, co popycha taką osobę do poszukiwania szybkiej zmiany nastroju i sięgnięcia po używki. I z moich obserwacji wynika, że zmienił się rodzaj uzależnionych. Kiedyś były to osoby, u których nałóg był następstwem zaniedbania wychowawczego rodzin. Dziś znacznie częściej zażywaniu towarzyszy pakiet innego rodzaju problemów - takich jak stany depresyjne, stany lękowe czy zaburzenia odżywiania.

A gość Krzyska Grzybowskiego z Instytutu Psychiatrii i Neurologii dodaje: - Nie ma co demonizować tych pierwszych prób sięgania po używki. Jeśli chodzi o tytoń i alkohol to do tego wreszcie musi dojść. I cały problem nie polega na tym, żeby próby zablokować. Tylko, żeby nie były one kontynuowane.

Całą dyskusję z udziałem ekspertów i słuchaczy Czwórki znajdziesz w nagraniu z audycji "4 do 4".

kul 

Zobacz więcej na temat: alkoholizm Czwórka narkotyki
Czytaj także

Alkohol, narkotyki... Dlaczego ludzie nie radzą sobie z nałogami?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 08:00
Wydaje ci się, że palisz papierosy, pijesz alkohol, albo jesz słodycze, bo lubisz i w każdej chwili możesz z tego zrezygnować? Być może się mylisz. Jesteś w szponach nałogu i nawet o tym nie wiesz. Co zrobić, by się uwolnić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak w podróży: pije i daje się ponieść fantazji

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 16:15
Czy jeśli jedziemy na wakacje, to już w autobusie lub samolocie musimy zacząć pić alkohol? Jakimi jesteśmy pasażerami i co nam grozi za zakłócanie porządku w miejscach publicznych? O tym Krzysiek Grzybowski rozmawiał z zaproszonymi gośćmi w "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwo pod chmurką - niedługo będzie to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 09:00
Gdy chcemy spędzić czas wolny na świeżym powietrzu, w większości przypadków możemy to robić, popijając soki i wodę mineralną. Spożycie napoju z większą liczbą procentów może skończyć się mandatem, nawet w wysokości 500 zł. Są ludzie, którzy chcą to zmienić
rozwiń zwiń