Kuszeni przez reklamy, żyjący w kraju, który ciągle jeszcze się dorabia, chcąc doścignąć poziom życia w Europie Zachodniej, należący do społeczeństwa, które ekonomicznie niebezpiecznie się rozwarstwiło - ciągle chcemy mieć więcej, lub frustrujemy się, że na coś nas nie stać.
Ale czy "mieć więcej” nie oznacza czasem: "być mniej”? I odwrotnie: czy świadoma i dobrowolna decyzja, żeby z czegoś zrezygnować, nie sprawia niekiedy, paradoksalnie, że pod jakimś trudno mierzalnym względem stajemy się bogatsi?
Krzysztof Pieczyński tłumaczył w radiowej Trójce, że w Polsce jest wąska grupa aktorów zarabiająca dobrze. Aktor zaznaczył jednak, że w tym zawodzie, szczególnie w naszym kraju, nie jest łatwo utrzymać się na szczycie, a co za tym idzie dobrze zarabiać.
- W Polsce drabina rozwoju, kariery, zarobków, jest stosunkowo niska. To człowiek musi postawić sobie drabinę do nieba, albo po prostu przebranżowić się i zaczynać od nowa. Wtedy ta drabina jest bardzo wysoka - wyjaśnił Pieczyński.
Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Aktor tłumaczył, że często w życiu wpadamy w koleinę polegającą na tym, że oprócz bogacenia się, nic innego nie robimy. - Wtedy nagle zaczyna brakować nam powietrza - mówił gość Trójki.
- Ma to związek nie tylko z pieniędzmi, ale też pokazuje, jak my się "wkręcamy" w stan, który gwarantuje nam brak refleksji" - podkreślił Pieczyński.
Aktor dodał, że refleksja jest tym od czego uciekamy, ponieważ pustka jest niebezpieczna. - Pustka rodzi pytania. Niewiele osób wytrzymuje pustkę, ale każdy powinien się w niej znaleźć. Trzeba zmierzyć się z nią. Musimy zrozumieć, co to jest pustka - zaznaczył aktor.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o zarobkach, bogaceniu się, chęci zysku, czyli o tym, czy warto "mieć więcej" czy "być mniej".
Audycji "Dobronocka" można słuchać w nocy z niedzieli na poniedziałek między północą a 2. Zapraszamy.
mr