Zdaniem Ołdakowskiego, ciężko jest jednoznacznie orzec, czy dziś jest łatwiej, czy trudniej być bohaterem, niż w czasach II wojny światowej. – Z jednej strony wówczas łatwiej było być bohaterem, bo wtedy był "wróg". Ale z drugiej, dziś nie ma wroga, więc po prostu łatwiej jest żyć – zastanawia się dyrektor. – Ale czy łatwiej jest w związku z tym zadziwić świat?
Kampania społeczna Muzeum Powstania Warszawskiego pod hasłem "Rozejrzyj się. Może go znasz?" ma na celu zachęcanie ludzi, by wśród tych, którzy ich otaczają, poszukiwali właśnie bohaterów. – Ludzi, którzy robią wyjątkowe rzeczy i zasługują na to, by nosić miano Powstańców Czasu Pokoju – tłumaczy Ołdakowski.
To może być każdy: sąsiad, kolega, nauczyciel. – Ważne, by potrafił, wierząc w wyznawane przez siebie wartości, przekonać do nich innych – mówi gość "Poranka OnLine". – By potrafił także stanąć w obronie dobra i zachęcić do tego pozostałych.
Kampania promuje szlachetne postawy: altruizm, lojalność, odwagę i jest częścią kampanii promującej III edycję Nagrody im. Jana Rodowicza "Anody", nad którą patronat objęło Polskie Radio. W projekcie udział wzięli znani aktorzy: Magdalena Różczka, Anita Sokołowska, Mateusz Damięcki, Jakub Wesołowski i Lesław Żurek.
(kd)