Jak poprosić szefa o podwyżkę?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 16:30
- Negocjowanie podwyżki jest dużym problemem dla pracowników. Polacy bardzo niechętnie rozmawiają o pieniądzach. Wolą zmienić pracę i negocjować wyższe wynagrodzenie z nowym szefem, niż rozmawiać o pensji z obecnym - mówi Rafał Orzechowski, portal praca.pl
Audio
  • Jak rozmawiać z szefem o podwyżce? (4 do 4/ Czwórka).
Jak poprosić szefa o podwyżkę?
Foto: Glow Images/East News

Powodów jest wiele. Przede wszystkim nie jesteśmy pewni siebie. Brak wiary we własne siły i możliwości bywa paraliżujący. A komunikat ze strony firmy, że nie ma szans na podwyżki, sprawia, że często nie podejmujemy nawet próby, by wynegocjować lepsze wynagrodzenie.
Gabriela Borowczyk, coach i trener biznesu, radzi, żeby przed planowaną rozmową z szefem, dokonać analizy swoich mocnych stron. - Warto pójść do przełożonego, ale do rozmowy trzeba się odpowiednio przygotować. W coachingu nazywamy to "przygotowaniem zaplecza", czyli umiejętnym zbudowaniem listy naszych umiejętności i zalet. Z niej także możemy dowiedzieć się o sobie niesamowitych rzeczy, których na co dzień sobie nie uświadamiamy - mówi ekspertka.
Ale musimy też mieć świadomość naszych braków. Gabriela Borowczyk nazwała je "obszarami do rozwoju". Jesli je poznamy, będziemy wiedzieć, jak odpowiedzieć na ewentualne zarzuty szefa.
- Taką rozmowę należy wcześniej przeżyć w myślach. Przygotować się zawczasu na różne emocje i scenariusze. I w każdym z nich zachować rozwagę - mówi Gabriela Borowczyk.
Pewność siebie bywa pomocna, ale jeśli mamy jej zbyt dużo, często może ona być mylona z arogancją.
- Należy przestrzegać tej granicy, a poza tym nie zwalać winy na innych, trzymać się osi "ja" - mój awans, moja podwyżka, moje zalety - radzi gość audycji "4 do 4".

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca
Czytaj także

Trzeba mieć odwagę by pracować w korporacji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 07:00
Praca w korporacji nie należy do najłatwiejszych. Niektórzy twierdzą, że jest jak narkotyk - wciąga i ciężko ją rzucić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nasi rodzice rozumieją co robimy w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 14:20
Prawie połowa Brytyjczyków nie rozumie, na czym polega praca ich dzieci, a tylko 8 proc. z nich kojarzy branżę w której są zatrudnieni. Z dziwnie brzmiącymi słowami mają problemy także polscy rodzice...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia dualne - wiedza i doświadczenie w jednym

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 05:00
Wymogi współczesnego rynku pracy sprawiają, że sama wiedza to za mało. Dla pracodawców ważne jest doświadczenie. Dlatego warto podczas studiów zadbać o swoją przyszłość i odbywać praktyki.
rozwiń zwiń