Radio przeszłości i przyszłości w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 15:28
Prowadzący audycję "Cztery: Gramy!" przekroczyli progi Centrum Nauki Kopernik. W audycji na żywo przedstawili, w jaki sposób kiedyś słuchało się radia i jak słucha się teraz.
Audio
  • "Cztery: Gramy!" w Centrum Nauki Kopernik (Czwórka/Cztery:Gramy!)
Cztery: Gramy w Centrum Nauki Kopernik
Cztery: Gramy! w Centrum Nauki KopernikFoto: Bartosz Bajerski

12 grudnia w Centrum Nauki Kopernik odbył się wyjątkowy wieczór. Tym razem do CNK zostali zaproszeni jedynie dorośli, którzy swobodnie mogli korzystać ze wszystkich eksponatów placówki. Czwórkowi prowadzący też znaleźli miejsce dla siebie - zwiedzili Kopernika szlakiem radiowym.

Swoją podróż rozpoczęli od wielkiego radia, dzięki któremu zwiedzający CNK mogą dźwiękowo przenosić się w czasie.  - Tak jak w normalnych odbiornikach radiowych tak i w tym wielką gałką zmieniamy częstotliwość, jednak zamiast fal radiowych tu skaczemy po datach. Przy każdej z dat możemy znaleźć audycje z Archiwów Polskiego Radia np. głós Józefa Piłsudskiego - mówi Mateusz Rataj. Ten wielki radiowy odbiornik przechowuje część audycji z lat 1920 - 2010.

fot.
fot. Bartosz Bajerski

W związku z uruchomieniem w Polskim Radiu technologii DAB+ podczas naukowo-radiowych "Czterech: Gramów!" nie zabrakło faktów ze współczesności, a nawet przyszłości. Dyrektor Czwórki, Krzysztof Łuszczewski bez problemów przyniósł do Centrum Nauki Kopernik swój cyfrowy odbiornik radiowy, który obsługuje przy pomocy telefonu komórkowego.

Czytaj także Cyfryzacja Polskiego Radia: ciesz się radiem w najlepszej jakości <<<

- Dziś Czwórka pokrywa jedynie 17 procent terytorium naszego kraju swoim sygnałem, i 35 procent populacji Polski może nas słuchać - wyjaśnia dyrektor Czwórki. - Natomiast dzięki cyfryzacji, jako Polskie Radio mamy szansę dotrzeć do wszystkich słuchaczy, a takie są przecież zadania nadawcy publicznego - dodaje.

Bez wątpienia cyfryzacja to przyszłość Radia. Według szacunków, za 3 lata ponad połowa Polaków będzie mogła słuchać radia cyfrowego. - Proces cyfryzacji radia w Europie ruszył pełną parą - mówi Krzysztof Łuszczewski. - Wielka Brytania robi to od 20 lat. My rozpoczęliśmy nadawanie w technologii DAB+, która jest wiodącą w Europie. Cyfryzacja to proces nieuchronny.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl <<<

Radio przeszłości i przyszłości to nie jedyne ciekawostki, które możemy poznać w Centrum Nauki Kopernik. Wyjątkowymi eksponatami są te o nazwach "Radio w gębie" czy "Języki ognia" - posłuchaj "Czterech: Gramów!" i dowiedz się jak to działa.

(pj)

fot.
fot. Bartosz Bajerski
Zobacz więcej na temat: cyfryzacja Czwórka
Czytaj także

Jak zmienią się media za 10 lat? "Informacje dostarczane bezpośrednio do mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 16:07
Zmiany następują we wszystkich niemal mediach na naszym rynku. Nie sposób wyobrazić sobie choćby gazet czy magazynów bez wersji na tablety i smartfony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:00
Od 1 października tego roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia: Radio Rytm od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 18:50
Cyfrowa jakość radia daje słuchaczowi nie tylko lepszy dźwięk, ale też większy wybór. Radio Rytm to jedna ze stacji dostępnych na platformie cyfrowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń