"Księgi Jakubowe" to historia z XVIII wieku, opowieść o Jakubie zwanym też Frankiem, samozwańczym mesjaszu, który swoją postawą i charyzmą doprowadza Żydów do śmiertelnego grzechu, tworzy swoją sektę. To też historia Polski w XVIII wieku, spojrzenie na sprawy wiary i relacje międzyludzkie.
W tej opowieści, na teatralnych deskach znaleźli się m.in. Julia Wyszyńska i Julian Świeżewski, aktorzy Teatru Powszechnego. - W ogóle nie umiałam sobie tego wyobrazić, jak taką książkę przenieść na deski teatru - tak bogaty świat, wielopoziomowy twór literacki - mówi aktorka. - Wszystko zostało na barkach naszych dramaturgów - dodaje.
Julian Świeżewski Nagość to jedna z form, która dopełnia opowieść wizualną tej historii.
Michał Piwowarek zwraca uwagę również na nagość w przedstawieniu, pyta czym ona jest dla spektaklu i dla aktorów. - Nagość to jedna z form, która dopełnia opowieść wizualną tej historii - odpowiada Julian Świeżewski. - Ciało to metoda pracy naszej reżyserki - dodaje Julia.
Aktorzy "Ksiag Jakubowych" opowiadają o nagości w swoim zawodzie, o jej pierwszym pojawieniu się na scenie, a także o spektaklu jako obrazie i dużym znaczeniu scenografii.
W pierwszej godzinie audycji rozmawialiśmy o wyjątkowym spektaklu "Zwierzęta" autorstwa grupy teatralnej Wojtek. Naszym gościem był reżyser i aktor Michał Wanio.
***
Tytuł audycji: "W to mi graj"
Prowadzi: Michał Piwowarek
Goście: Julia Wyszyńska i Julian Świeżewski (aktorzy)
Data emisji: 22.10.2016
Godzina emisji: 13.07
pj/gs