- Z perspektywy tych 10 lat, które minęły od pierwszego wydania moich rozmów z Gustawem Holoubkiem, drugiego wydania publikacji, myślę, że rozwlekłość czasu jej służy - mówi gość Dominiki Klimek. - Ona wymagała narastania w czasie, wieloetapowych refleksji, wydarzeń, które były komentowane, czy badań teatralnych - dodaje.
Małgorzata Terlecka-Reksnis przez ostatnie 10 lat powracała do wiedzy historycznej, odbyła potężną pracę badawczą, sięgnęła do prasy lokalnej (krakowskiej, katowickiej) z lat 1946-55. - Zależało mi na tym, żeby na opowieści Gustawa Holoubka, która, kiedy powstawała, była opowieścią osobistą, narracją, którą można skonfrontować z jego dorobkiem, rolami, bytnością w teatrze, zbudować coś, co będzie wiedzą źródłową. - Tamten świat odszedł, pewna epoka zamknęła się w 2000 roku - dodaje.
W tym roku mija 10 rocznica śmierci tego znakomitego aktora, którego "Wielką improwizację" zagrana w "Dziadach" w reżyserii Kazimierza Dejmka przeszła do historii polskiego teatru. Od czego zaczęły się rozmowy Małgorzaty Terleckiej-Reksnis z Gustawem Holoubkiem? Kto cenzurował tekst pierwszego wywiadu? Jak Gustaw Holoubek staje się mitem? I kiedy nowe pokolenia odkryją tego znamienitego aktora? O tym, w dźwiękowym zapisie rozmowy z "Faktofonii"
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Małgorzata Terlecka-Reksnis (autorka zbioru wywiadów "Holoubek. Rozmowy")
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 19.10
pj/ac