Pomoc Ukrainie
W audycji mieliśmy mówić głównie o Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i konkursie organizowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski. Jednak wydarzenia na Ukrainie nikogo nie pozostawiają obojętnym. "Niech wojna zrodzi pokój, a pokój z kolei zrodzi blask nowych nadziei" ten fragment pochodzi z dramatu "Tymon Ateńczyk" Williama Szekspira. Między innymi tymi słowami Gdański Teatr Szekspirowski wyraża swoją solidarność z Ukrainą.
- Oprócz wsparcia w mediach społecznościowych, chcemy się praktycznie włączyć w niesienie pomocy. Mamy pokoje gościnne, które na co dzień są wykorzystywane przez aktorów i przedstawicieli ludzi kultury, którzy przebywają u nas na rezydencji i stypendiach - mówi Agata Grenda, dyrektorka Teatru Szekspirowskiego. - Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy mogli teraz ugościć nawet trzy rodziny z Ukrainy, żeby dać im realne wsparcie. Sprawdzamy możliwości pod względem prawnym, a gdy już tutaj będą będziemy pomagali im w szukaniu mieszkań i pracy.
Rządza władzy u Szekspira
Tym, czym może przemówić instytucja kultury, taka jak Gdański Teatr Szekspirowski, to język sztuki. Zazwyczaj w tym teatrze jest to język Szekspira, który pisał o rządzy władzy i jej konsekwencjach. Odwoływanie się do jego twórczości jest po raz kolejny pretekstem do mówienia o współczesności. Przed nami 26. Festiwal Szekspirowski, a to okazja, żeby lepiej poznać dzieła angielskiego dramaturga. - U Szekspira jest wszystko. Nie ma tematu, który podejmiemy: od miłości, nienawiści, władzy, zdrady, wojny, przemocy, szczęścia, której on by nie opisał i nie znalazł do tego odpowiednich słów - mówi gość Czwórki. - Być może uda nam się również podczas nadchodzącego festiwalu i wszystkich naszych działań tym Szekspirem przemawiać. O zbrodniach i wojnie on wie naprawdę wszystko.
Źr. Facebook/Gdański Teatr Szekspirowski
Nagroda Nowego Yoricka
Wydawać by się mogło, że ponadczasowe dzieła klasyka są często wystawiane, jednak wbrew pozorom Szekspira we współczesnych teatrach nie ma aż tak dużo. Stąd narodziła się inicjatywa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, żeby bardziej propagować dzieła dramaturga ze Stratford w polskich teatrach, a także wśród początkujących reżyserów.
- Stąd pomysł na Nowego Yoricka. To nagroda trochę nietypowa, bo zaprosiliśmy do niej trzy polskie teatry: Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Modrzejewskiej z Legnicy i Teatr Powszechny w Warszawie - opowiada Agata Grenda. - Teatry dają nam swoich aktorów, którzy są w gotowości. W tym czasie rozpoczynający swoją karierę reżyserzy przesyłają nam swoje scenariusze sztuk Szekspira w nowych adaptacjach. To, co jest ważne, to konieczność zachowania 50 procent oryginalnego tekstu, a w sztuce nie może występować więcej na 6 osób. Jury wybierze najlepsze trzy adaptacje. Następnie każdy z teatrów przygotuje na ich podstawie po jednym przedstawieniu, które zostaną zaprezentowane na festiwalu.
Zobacz także:
Nowa nagroda propaguje Szekspira
Zwycięski spektakl otrzyma nagrodę Nowego Yoricka, a o jego wyborze będzie decydowało międzynarodowe jury. Jednak na tym nie koniec. Nagrodą jest nie tylko Nowy Yorick, każda ze zwycięskich produkcji jest dofinansowana kwotą 20 tys. zł. - Twórcy będą mieli realne fundusze na realizację swoich projektów. Jeżeli scenariusze spodobają się dyrektorom zaproszonych do współpracy teatrów, to sztuki wejdą do ich repertuarów. W pozytywnej wersji mamy więc trzy nowe "Szekspiry" w rocznym programie teatralnym - zaznacza gość Czwórki.
Istnieje jednak lista sztuk, z którymi twórcy nie mogą pracować, a należą do nich "Król Lear", "Hamlet", "Makbet", "Burza", "Sen nocy letniej", "Poskromienie złośnicy" oraz "Romeo i Julia". Jak się często okazuje, na tej liście kończy się nasza wiedza na temat twórczości Szekspira, a jak podkreśla rozmówczyni Michała Piwowarka, pozostaje jeszcze ponad 20 sztuk angielskiego dramaturga, które można wystawić.
14:25 Czwórka/W To mi Graj - Szekspir - konkurs, reżyser 25.02.2022.mp3 Gościem audycji jest Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (W to mi graj/Czwórka)
Gdański Teatr Szekspirowski otwiera się także na młodych wielbicieli teatru. Obok konkursu trwa również nabór do trupy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, która ze swoimi inscenizacjami będzie również występowała na deskach teatru. Także prowadzone są warsztaty rodzinne z Szekspirem, również dla dzieci anglojęzycznych. Okazuje się, że na Wybrzeżu dużo się dzieje, a Gdański Teatr Szekspirowski ma wiele do zaoferowania.
***
Tytuł audycji: W to mi graj
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Agata Grenda, dyrektorka Teatru Szekspirowskiego
Data emisji: 25.02.2022
Godzina emisji: 14.15
aw