07:24 CZWORKA Sobotologia - Ksiazniczki 30.01.2021.mp3 Tęsknisz za podróżami? Sięgnij po te książki (Sobotologia/Czwórka)
Japonia piórem Joanny Bator
Joanna Bator: "Purezento" to powieść o darach od życia
Laureatka Nagrody Nike - autorka m.in. "Ciemno, prawie noc" i "Piaskowej góry" - przez wiele lat intensywnie podróżowała po świecie. Zwiedziła Stany Zjednoczone i mieszkała w Japonii, skąd przywiozła pomysł na "Purezento". Książka opowiada historię młodej Polki, która po stracie narzeczonego wyjeżdża do Tokio, aby tam opiekować się domem i kotem znajomej Japonki, którą uczyła polskiego. Trafia na kurs kintsugi, czyli tradycyjnej sztuki naprawy ceramiki za pomocą złota. - Kintsugi to w pewnym sensie metafora życia głównej bohaterki, która też musi sobie "polepić" różne elementy. Co więcej, w Japonii posklejane w ten sposób filiżanki czy talerze od razu zyskują na wartości - opowiada Zofia Karaszewska. - Lektura "Purezento" sprawi też wiele radości miłośnikom haiku, bo w tekście poukrywane są japońskie mini-wiersze.
Czytaj także:
Jeśli zaś chodzi o samą Japonię, stanowi ona tło dla opisywanych przez Bator wydarzeń, ale obecność ducha Kraju Kwitnącej Wiśni jest wyraźnie wyczuwalna na przykład w strukturze języka. - Zdecydowana część akcji rozgrywa się w Tokio, w miejscach, w których pisarka była i dobrze je poznała. To daje szansę czytelnikowi, żeby spojrzeć na metropolię z nieco innej perspektywy - dodaje Karaszewska.
Zobacz także:
W dwadzieścia języków dookoła świata
Wystarczy znać cztery języki, żeby dogadać się na całym świecie bez pomocy tłumacza. To hindi urdu, angielski, mandaryński i hiszpański Sylwia Stano
"Babel" to książka o dwudziestu najbardziej rozpowszechnionych językach świata - od wietnamskiego po angielski, poprzez koreański, tamilski, turecki, jawajski, perski, pendżabski, japoński, suahili, niemiecki, francuski, malajski, rosyjski, portugalski, bengalski, arabski, hindi-urdu, hiszpański, mandaryński. Gaston Dorren, lingwista i poliglota, przedstawia w niej specyficzne cechy każdego z tych języków, a przy okazji opowiada o wszystkim, co z językiem się wiąże - historii, kulturze, różnych sposobach myślenia i postrzegania rzeczywistości. - Układ tej książki jest taki, że podróżujemy od najmniejszego języka do takiego, który stał się mocarstwem, czyli angielskiego - opowiada Sylwia Stano - Podoba mi się też to, że w rozważaniach o języku autor nie unika filozoficznej refleksji
Sprawdź również:
Dorren m.in tłumaczy, dlaczego w Japonii kobiety mówią inaczej niż mężczyzn i dlaczego niemiecki to największy dziwoląg wśród języków. Opisuje też lingwistyczny fenomen Indonezji, w której dwieście sześćdziesiąt pięć milionów obywateli zamieszkujący niemal tysiąc wysp, mówi siedmiuset językami.
Czułe oko, uważne ucho: Grażyna Plebanek i Zadi Smith
Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli
Znawczynie literatury i autorki bloga "Książniczki" przekonują także do tego, by czytać książki polskich pisarek, które mieszkają za granicą. - Dobrym przykładem jest Grażyna Plebanek. Pisarka na co dzień żyje w Brukseli i to właśnie tam toczy się akcja jej "Nielegalnych związków", historii o zdradzie, namiętności i świecie dyplomacji - opowiadają ekspertki. - Warto też sięgnąć po twórczość Zadie Smith, Brytyjki, która podróżuje między Londynem i Nowym Jorkiem, i jest tak uważną obserwatorką rzeczywistości, że w jej książkach możemy przejrzeć się, jak w lustrze - podsumowują.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 30.01.2020
Godzina emisji: 10.38
kul