Polscy studenci i ich łazik marsjański na pustyni w USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 08:10
Grupa Raptors z Politechniki Łódzkiej to autorzy projektu wyjątkowego łazika marsjańskiego. Właśnie po raz drugi zajęli 5. miejsce w konkursie University Rover Challenge na pustyni Utah w USA.
Audio
  • Polscy studenci o swoim marsjańskim łaziku i pobycie w USA (Pasjonauci/Czwórka)
Członkowie grupy Raptors i ich łazik marsjański
Członkowie grupy Raptors i ich łazik marsjańskiFoto: Mat. pras.

Interesują się elektroniką, mechatroniką i programowaniem. Sześciokołowy łazik marsjański to efekt ostatnich miesięcy ich wspólnej pracy. - Tu już niewiele jest do poprawiania, to jest naprawdę dobrze przemyślana konstrukcja. W tym roku bardzo się staraliśmy, by to wszystko dobrze funkcjonowało - opowiadali goście Czwórki.

Wspominali także trwające trzy dni i składające się z pięciu konkurencji prestiżowe zawody University Rover Challenge. - W tym roku było ciężko, bo jednego dnia następowały po sobie dwie konkurencje, więc czasu na przygotowanie było niewiele. Chodziło w nich m.in. o używanie manipulatora przy panelu, podbieranie próbek z gleby czy jazdę autonomiczną - mówił Kędzierski. Na czym dokładnie polegały konkurencje i dlaczego polskiej reprezentacji w USA towarzyszył pech? Jak przebiegały prace nad konstruowaniem łazika i czy sterowanie taką maszyną jest trudniejsze niż sterowanie dronem?


Łazik grupy Raptors/fot.mat. pras. Łazik grupy Raptors/fot.mat. pras.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Agnieszka Węgierska, Łukasz Kędzierski (studenci Politechniki Łódzkiej, współautorzy łazika)

Data audycji: 17.06.2017

Godzina audycji: 11.10

kd/jp

Czytaj także

Społeczeństwo informacyjne. Należysz do niego?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 19:00
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego przypada 17 maja. Dawniej święto to obchodzone było jako Światowy Dzień Telekomunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Awwwesomes. Odczarowują stereotypy kodowania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Wbrew panującym opiniom społeczność programistów jest bardzo otwarta i chętnie dzieli się wiedzą - przekonują w Czwórce Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor, założycielki The Awwwesomes, przed którymi języki HTML i CSS nie mają tajemnic.   
rozwiń zwiń