"Survival" w Pafawagu. Kiedy kultura zderza się z historią

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 13:22
"Survival" to coroczny przegląd sztuki, organizowany tym razem w dawnej hali Pafawagu, w której produkowano tabór kolejowy. Tegoroczna odsłona to już 19. wydarzenie. - Pafawag to jedna z najważniejszych fabryk przed i powojennego Wrocławia. A my jesteśmy w kotłowni, czyli w sercu tego miejsca - mówiła szefowa wystawy Karolina Bieniek.
Pafawag, Survival wystawa 25 czerwca 2021
Pafawag, "Survival" wystawa 25 czerwca 2021Foto: Maciej Kulczyński/PAP

wojciech przylipiak 1200.jpg
"Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." - Wojciecha Przylipiaka podróż do przeszłości

- Pafawag miał ponad sto hektarów, to ogromna przestrzeń, której poszczególne budynki były niewielkimi częściami, służącymi do kolejnych etapów produkcji. To pierwszy zakład, który został uruchomiony we Wrocławiu po II wojnie światowej - mówiła Iwona Kałuża, która dokumentuje m.in. historię Pafawagu.

Posłuchaj
14:13 czwórka pasjonauci 2021_06_26.mp3 O tegorocznym "Survivalu" opowiadają Iwona Kałuża, Karolina Bieniek i Maciej Cholewa (Pasjonauci/Czwórka)

- W maju zakończyła się wojna, a już w lipcu nastąpiło oficjalne przejęcie zakładu przez polskie władze. W styczniu 1946 roku nastąpiło oficjalne i uroczyste otwarcie Pafawagu. Wówczas priorytetem było wyprodukowanie setnej węglarki. Zabiegano wówczas o ważnych gości z zewnątrz, ale także o to, by mieli gdzie spać. Dlatego proszono wrocławian, by udostępniali pokoje, bo przecież "hoteli" nie było. Gdy zakład z czasem się rozwijał, powstała pracownia plastyczna, była zakładowa orkiestra dęta, która składała się w dużej mierze z amatorów. Działał tu też klub fotografii. 

Pafawag, "Survival" wystawa 25 czerwca 2021/fot. Maciej Kulczyński/PAP Pafawag, "Survival" wystawa 25 czerwca 2021/fot. Maciej Kulczyński/PAP

Jak opowiadała Karolina Bieniek, organizatorzy "Survivalu" wciąż poszukują miejsc, które wyglądają tak, jakby czas się w nich zatrzymał. - Które wciąż nie przeszły rekonstrukcji. W tym roku wybraliśmy Kotłownię Pafawagu, bo ten gmach czekają w najbliższych latach zmiany i nowe inwestycje, to nie będzie już ten sam budynek. Możliwość zorganizowania tu "Survivalu" była nie do odrzucenia. Dla nas to szansa pokazania świetnej sztuki i opowiedzieć dzięki niej fantastyczne historie. Dla wielu mieszkańców miasta to możliwość spojrzenia wstecz, ale teraż pożegnania tego miejsca - mówiła gość Czwórki. 

W Pafawagu pokazanych jest w tym roku ponad 30 prac różnych artystów z Polski i nie tylko, m.in. Macieja Cholewy. - Pokazujemy instalacje artystyczne, malarstwo, działania dźwiękowe, mamy scenę wideo. Tworzymy dla naszych odbiorców scenę społeczną. Każdy "Survival" budowany jest według haseł i w tym roku to "Nigdzie stąd nie pojedziecie". Scena społeczna koncentruje się więc wokół mobilności - tłumaczyła Karolina Bieniek.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Iwona Kałuża (dokumentuje m.in. historię Pafawagu), Karolina Bieniek (szefowa "Survivalu"), Maciej Cholewa (artysta), 

Data emisji: 26.06.2021

Godzina emisji: 11.15

kd


Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA wystawa
Czytaj także

#3MajaPoKrólewsku. Nowa wystawa na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 16:20
Zamek Królewski przygotował wystawę "230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej". - Od 4 maja ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających. Już nie możemy się doczekać, kiedy powitamy w naszych progach pierwszych gości - mówi Michał Sobieraj z Działu Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Jasiewicz. Prace trzech kontynentów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 10:13
"Gry i zabawy" to najnowsza wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Paweł Jasiewicz, projektant, prezentuje swoje prace z ostatnich 12 lat, w tym te inspirowane rzemiosłem Turcji czy Japonii. 
rozwiń zwiń