Wakacyjna wyprawa w góry - jak się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 13:55
- W góry należy wziąć ze sobą dobrze naładowany telefon, mapy działające offline, jedzenie. Zanim wybierzemy się na wędrówkę, warto też pójść na odpowiednie kursy przygotowawcze, na których dowiemy się, co może zdarzyć się na trasie - mówił Krzysztof Bocheński, pasjonat gór. 
Na górskim szlaku niezbędna może okazać się m.in. latarka - czołówka, czy mocny, wytrzymały plecak. Nawet latem warto wziąć ze sobą okrycie wierzchnie
Na górskim szlaku niezbędna może okazać się m.in. latarka - czołówka, czy mocny, wytrzymały plecak. Nawet latem warto wziąć ze sobą okrycie wierzchnieFoto: Shutterstock.com/everest
  • Zanim wybierzemy się w góry, przygotujmy się do wyprawy. Od czego zacząć?
  • Jaki kurs przygotowawczy wybrać, jeśli chcemy się wspinać w skałkach, a jaki, gdy chcemy po prostu wybrać się na górski marsz szlakiem?
  • Niezbędny sprzęt, który musimy zabrać w góry - o czym nie można zapomnieć?

Górskie wędrówki to poważna szkoła życia. - Góry nauczyły mnie pokory, panowania nad sobą i nad własnym strachem, ale też ambicją. Staram się wmówić sobie, że "mi się uda", wszystko jednak w granicach rozsądku. Trasy, które wybieram nie przekraczają moich możliwości, warunki pogodowe nie powinny się załamać, a przede wszystkim podczas wędrówki wiem, gdzie jestem - mówił Krzysztof Bocheński, miłośnik gór. Gość Czwórki wszedł m.in. na najwyższy szczyt Austrii, czyli Grossglockner oraz Matterhorn. Wspinał się też m.in. w masywie Mont Blanc.

Zanim wybierzesz się w góry - odpowiedz sobie na pytania

Gość Czwórki swoją przygodę z górami zaczynał od samotnych wypraw, dopiero potem poszedł na odpowiednie kursy, zaczął się uczyć i zmienił swoje podejście do wspinaczkowej pasji. - I wtedy skończyły się przygody, bo moje wyprawy zaczęły przebiegać prawidłowo - żartował.

Przede wszystkim zastanówmy się, czy chcemy się wspinać, czy "tylko" uprawiać turystykę wysokogórską. - Większość szczytów ma też drogę "normalną", która pozbawiona jest elementów trasy wspinaczkowej. Tu wystarczy umieć chodzić w rakach czy wyciągać się ze szczeliny. Ale jeśli chcemy się wspinać, warto pójść na kurs skałkowy, żeby wiedzieć, jak sobie radzić w różnych sytuacjach - opowiadał gość Czwórki. Jak zaznaczał, każda droga wspinaczkowa ma swoją "wycenę". - To pokazuje nam, czy dana góra jest dostosowana do naszych możliwości. Podczas wypraw zdarzają się stresujące momenty, jesteśmy zmęczeni, ale ten moment mija i potem po prostu cieszymy się, że udało nam się przez to przejść - zaznaczał Krzysztof Bocheński.

Telefon, kurtka, latarka - bez tego sprzętu nie wychodź w góry

Choć zima to okres dużo trudniejszy dla górskich ratowników i turystów niż lato, w ciepłe dni także warto skrupulatnie przygotować się do wyprawy, zadbać o podstawowy ekwipunek, sprzęt, który może uratować nam zdrowie, a nawet życie. Jeśli planujemy dłuższą eskapadę, musimy pamiętać o prowiancie i o tym, żeby na naszej trasie było też schronisko, nawet, jeśli posiłki i herbatę serwuje się w nim na wynos.

Czytaj także:

- Przede wszystkim trzeba mieć naładowany telefon, a w nim wgrane mapy - takie, które działają offline, bo w górach często nie ma zasięgu. Przyda się też płaszcz przeciwdeszczowy, kurtka, albo ponczo, nawet foliowe. Poza tym spakujmy coś ciepłego do ubrania i jedzenie: wystarczy coś smacznego i niezbyt ciężkiego - wylicza gość Czwórki. - Znam ludzi, którzy w góry zabierają sushi, albo same pomidory, każdy ma swój sposób na dietę. 


Polak w Tatrach - dlaczego zdarzają się wypadki?

- Sam prawie zawsze biorę za dużo jedzenia i po wyprawie znoszę je z powrotem na dół. Zdarzają się jednak wyjścia, które się przedłużają i wtedy ono się przydaje - mówił Krzysztof Bocheński. W Polsce najbardziej wymagające są Tatry. - To niskie góry, przez co wielu ich nie docenia. Jednak to takie "gotyckie góry". Na małej przestrzeni bardzo dużo się tam dzieje - mówił gość Czwórki.

"Czarnymi punktami" w tych górach są m.in. Rysy, a także Giewont. - To tak naprawdę ogromny piorunochron, dlatego jest tam niebezpiecznie. Z Rysów po prostu ludzie spadają. Większość tych wypadków wynika niestety z tego, że turyści nie byli odpowiednio przygotowani do tego, co może ich spotkać na szczycie. Dlatego edukacja we wspinaczce i turystyce górskiej jest najważniejsza. Jednymi z podstawowych kursów, które warto skończyć są te lawinowe - wyliczał Krzysztof Bocheński. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Krzysztof Bocheński (zawodowo dentysta, ale miłośnik gór i alpinizmu)

Data emisji: 08.07.2023

Godzina emisji: 09.15

kd/mg

Czytaj także

Z pasji odkrywania - wyprawy na szczyty wulkanów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 16:00
- Nie interesują mnie miejsca, w które każdy może się dostać. Pociągają mnie te, do których ciężko dotrzeć - mówi w Czwórce Grzegorz Gawlik, zafascynowany geologią prawnik, podróżnik, himalaista oraz zdobywca wulkanów.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń